PILNE: Ceny paliw wrócą do normy?! Ekspert nie ma wątpliwości, czekają nas lepsze czasy! [OPINIA]

PILNE: Ceny paliw wrócą do normy?! Ekspert nie ma wątpliwości, czekają nas lepsze czasy! [OPINIA]

Polski bon na paliwo już działa

Podaj dalej

Już w najbliższym czasie kierowcy mogą liczyć na znaczne obniżenie ceny paliw na stacjach benzynowych. Przekonuje o tym jeden z ekonomistów PKN Orlen, który postanowił przedstawić swoje prognozy dotyczące sytuacji na rynku paliw w nadchodzącym czasie.

Ceny paliw wrócą do normy? Wiele na to wskazuje, ekspert ma dla nas dobre informacje!

paliwo diesel benzyna
fot. freepik.pl

Ekonomista PKN Orlen Adam Czyżewski podczas rozmowy z ISBnews podkreślił, że już niedługo poziom marży rafineryjnej wróci do normalnego poziomu, co będzie miało przełożenie na obniżenie ceny paliw na stacjach benzynowych w naszym kraju.

„Marże mierzą kondycję rynkową i ich definicja musi być dostosowana do warunków, w jakich działamy. Niedobór paliw na globalnych rynkach sprawił, że ich ceny wzrosły bardziej niż ceny ropy, więc marże rafineryjne wzrosły na całym świecie. Poprawa warunków rynkowych nie była jednak taka, jak to sugeruje nasza marża, bo nie kupujemy już rosyjskiej ropy po niskiej cenie na spocie. Zmiana gatunków zużywanej ropy powinna jak najszybciej znaleźć odzwierciedlenie w modelu wyliczania naszej marży rafineryjnej. Obecnie mamy do czynienia ze sztuczną sytuacją, bo nikt nie chce kupować na spocie rosyjskiej ropy, co w marcu wywindowało poziom dyferencjału Ural/Brent do rekordowych poziomów. Jest to zatem odniesienie do ceny ropy, której w praktyce od wybuchu wojny nie kupujemy, i które wymaga aktualizacji” – podkreślił ekspert podczas rozmowy z ISBnews.

Czekamy na lepsze czasy – te mają nadejść już wkrótce…

paliwo-akcyza-od-razu-kolejki
fot. freepik

Tym samym rekordowy poziom marż nie utrzyma się do zakończenia wojny w Ukrainie. Stopniowo możemy spodziewać się, że modelowa marża rafineryjna będzie znacznie bardziej zbliżona do „normalnego poziomu”. A to są zdecydowanie dobre informacje dla kierowców, którzy oczekują na obniżenie cen paliwa na stacjach w całym kraju.

źródło: ISBnews

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News