PILNE: Będzie zmiana w polskich przepisach?! Alkomat będzie musiał wykazać 0,0 promila!

PILNE: Będzie zmiana w polskich przepisach?! Alkomat będzie musiał wykazać 0,0 promila!

PILNE: Będzie zmiana w polskich przepisach?! Alkomat będzie musiał wykazać 0,0 promila!

Podaj dalej

Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk w ostatnim czasie zabrał głos na temat kilku tematów związanych z nowymi przepisami ruchu drogowego. Inspektor Szymczyk podczas rozmowy z Polskim Radiem podkreślił, że od dłuższego czasu jest zwolennikiem teorii, „że jeśli spożywamy alkohol w jakiejkolwiek postaci i ilości, to nie powinniśmy już wsiadać tego dnia za kierownicę”.

Będzie zmiana w polskich przepisach? Komendant Główny Policji stawia sprawę jasno

alkomat samochód bokada zapłonu immobiliser alkoholowy
fot. pixabay

– Ja od dawna jestem zwolennikiem takiej teorii, że jeśli spożywamy alkohol w jakiejkolwiek postaci i ilości, to nie wsiadamy już za kierownicę. Gdyby to zależało ode mnie, to wprowadziłbym zasadę zero promili, zero miligrama na litr, jeśli chodzi o kierowanie pojazdem – uważa inspektor Szymczyk, który jednoznacznie podkreślił, że rozważana jest kolejna zmiana w przepisach, na mocy której kierowcy podczas kontroli musieliby wydmuchać 0 promili.

Aktualnie poziom alkoholu we krwi podczas kontroli drogowej nie może przekroczyć 0,2 promila. Wprowadzenie zmian o jakich mówi inspektor Szymczyk byłoby zatem sporą rewolucją w zasadach, które są respektowane w naszym kraju. Aktualnie warto też dodać, że stan po spożyciu alkoholu ma miejsce w sytuacji, gdy kierowca podczas kontroli ma zawartość alkoholu we krwi wynoszącą 0,2-0,5 promila. To wykroczenie grozi kierowcom karą aresztu od 5 do 30 dni oraz karą grzywny w wysokości nawet 5 tysięcy złotych. W tego typu sytuacjach może zostać również wystosowane orzeczenie przez sąd na mocy której kierowca zostanie ukarany zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Co sądzicie o takich zmianach w polskim prawie? Jesteście za czy przeciw?

alkomat samochod policja

Policjanci stan nietrzeźwości stwierdzają z kolei w przypadku, gdy zawartość alkoholu we krwi kierowcy przekracza 0,5 promila lub prowadzi do przekroczenia wyżej wspomnianego stężenia alkoholu we krwi. W tego typu sytuacjach nie mówimy już o wykroczeniu, a o przestępstwie. Kierujący wówczas oprócz kary więzienia do 2 lat może zostać także ukarany zakazem prowadzenia pojazdów do 15 lat.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News