PILNE: Będzie większy zwrot akcyzy za paliwo?! Wniosek do rządu został już złożony. Zostaną wprowadzone nowe przepisy?

PILNE: Będzie większy zwrot akcyzy za paliwo?! Wniosek do rządu został już złożony. Zostaną wprowadzone nowe przepisy?

podatek benzyna paliwo

Podaj dalej

Sytuacja na rynku paliwowym każdego dnia jest coraz trudniejsza. Teraz swój postulat odnośnie zwrotów za paliwo postanowili wystosować hodowcy bydła mięsnego. Chcą oni podwyższenia kwoty zwrotu akcyzy za paliwo wykorzystywane do produkcji rolnej do 2,5 zł za litr. Jednocześnie chcą oni utrzymania wcześniej założonych limitów do powierzchni gruntów i ilości sztuk bydła.

Rolnicy postulują o większy zwrot akcyzy za paliwo!

paliwo-tanieje-ale-jest-nowy-problem
fot. freepik

Hodowcy bydła uważają, że aktualna agresja Rosji na Ukrainę poważnie zagraża polskiemu rolnictwu. W celu zapewnienia bezpieczeństwa żywieniowego kraju domagają się oni podwyższenia kwoty zwrotu akcyzy za paliwo. Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego uważa, że zwiększenie zwrotu akcyzy za paliwo przy jednoczesnym zmniejszeniu skutków wzrostu cen nawozów mineralnych to konieczność w tej trudnej sytuacji.

– W opinii polskich rolników i hodowców zwrot akcyzy w wysokości 1 zł do litra paliwa rolniczego w pewnym stopniu niweluje negatywny wpływ obecnie obserwowanego wzrostu kosztów produkcji rolnej, jednak nie przyczyni się w dostatecznym stopniu do uniknięcia zapaści finansowej wielu gospodarstw rodzinnych, które jak wiemy stanowią trzon polskiego rolnictwa. W okolicznościach wzrostu nie tylko cen paliw ale również cen nawozów mineralnych, środków ochrony roślin i energii powyższe działania z pewnością okażą się niewystarczające – tłumaczy prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, Jacek Zarzecki, cytowany przez serwis topagrar.pl.

Wniosek trafił już na biurko premiera Morawieckiego

paliwo diesel benzyna lpg
fot. pixabay

PZHiBPM postanowił zwrócić się do ministerstwa z prośbą o podwyższenie kwoty zwrotu akcyzy za paliwo do produkcji rolnej do 2,5 zł za litr. Związek liczy na pozytywne zaopiniowanie wniosku przez premiera Mateusza Morawieckiego. Czy tak się stanie? Tego dowiemy się w najbliższych dniach.

źródło: topagrar.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News