PILNE: 30 proc. ceny paliw to podatki, a rząd nic z tym nie robi! "Marże są niskie, rząd nie pomaga"

PILNE: 30 proc. ceny paliw to podatki, a rząd nic z tym nie robi! "Marże są niskie, rząd nie pomaga"

ceny paliw diesel benzyna

Podaj dalej

Ceny paliw od dłuższego czasu spędzają sen z powiek wszystkim kierowcom. Benzyna, diesel i LPG każdego dnia kosztują coraz więcej, a my pomału już nie wiemy skąd brać pieniądze na to, aby zatankować swój samochód do pełna. Okazuje się, że spora w tym wina podatków, które stanowią 30 proc. ceny paliwa, które są oferowane na polskich stacjach benzynowych.

30 procent ceny paliwa to podatki. Analityk jasno to podkreślił

diesel benzyna paliwo cena paliw paliwa
fot. freepik.com – federcap

Rafał Zywer analityk BM Reflex podkreślił w programie „Money. To się Liczy”, że aktualne stawki podatków mają spory wpływ na oferowaną cenę paliwa przy dystrybutorach na polskich stacjach.

– Około 30 proc. ceny paliwa to są podatki, czyli suma akcyzy, opłaty paliwowej, opłaty zapasowej, opłaty emisyjnej. Marże hurtowe są minimalne, poniżej 1 proc. Z kolei marże detaliczne są w tej chwili na poziomie 30–40 groszy. Reszta to jest koszt zakupu i przerobu surowca, zakupu biokomponentów, czy logistyki. Marże są w tej chwili niskie i nawet, jeśli stacje by z nich zrezygnowały, to efekt byłby niewielki – tłumaczy ekspert, jasno tłumacząc aktualne ceny paliwa w Polsce.

Ceny paliwa wykańczają polskich kierowców. Ile kosztuje benzyna, diesel i LPG?

diesel benzyna paliwo
fot. freepik

Jak sami zatem widzicie, mimo tarczy antyinflacyjnej i innych rządowych programów, podatki w dalszym ciągu nas wykańczają i mają wpływ na wysokie ceny paliw. Pozostaje nam zacisnąć zęby i czekać na lepsze czasy, które w końcu powinny nadejść. No, bo ile można jeszcze znosić czasy, w których benzyna kosztuje po 8 złotych za litr?

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News