PILNE! 1 grudnia obowiązkowo musisz mieć założone opony zimowe. W przeciwnym razie zapłacisz duży mandat!

PILNE! 1 grudnia obowiązkowo musisz mieć założone opony zimowe. W przeciwnym razie zapłacisz duży mandat!

opony zimowe wulkanizacja

Podaj dalej

Zmiana opon z letnich na zimowe jest ważnym czasem dla wszystkich kierowców. Każdemu z nas zależy przecież na bezpieczeństwie i na tym, aby poruszać się po drodze bez żadnych komplikacji. Warto zatem pamiętać, że dobór odpowiedniego ogumienia jest sprawą niezwykle istotną. W niektórych krajach opony zimowe trzeba obowiązkowo zakładać w określonym terminie. W jakich krajach takie przepisy obowiązują? Tego dowiecie się w naszym artykule, dzięki czemu wyposażycie się w odpowiednią wiedzę, która może wam się przydać m.in. przy podróżowaniu do innych krajów.

1 grudnia musisz mieć obowiązkowo założone opony zimowe! W przeciwnym razie grozi Ci duży mandat!

stan opony

W niektórych europejskich krajach wymiana opon z letnich na zimowe jest obowiązkowa. W przypadku planowania podróży do niektórych krajów europejskich warto zapoznać się z obowiązującymi w nich regulacjami. To oszczędzi wam później przykrych niespodzianek w postaci mandatów, których raczej każdy z was wolałby uniknąć. Obowiązek zakładania opon zimowych w każdym kraju jest zazwyczaj określony jakąś datą. Na przykład od 1 listopada taki obowiązek jest w takich krajach jak Austria, Litwa czy Serbia. Od 15 listopada opony zimowe są obowiązkowe z kolei w takich krajach jak Bułgaria, Słowenia oraz Bośnia i Hercegowina.

Od 1 grudnia opony zimowe są z kolei wymagane w takich krajach jak Łotwa, Estonia, Szwecja, Finlandia, Białoruś, Rosja, Serbia oraz Turcja. Zazwyczaj ten obowiązek trwa do marca lub kwietnia, w zależności od konkretnego kraju. Warto mieć to na uwadze, ponieważ w przypadku podróżowania do któregoś z wymienionych przez nas krajów, możecie zostać ukarani mandatem. W Polsce jak wiemy nie ma żadnego przepisu regulującego, kiedy trzeba używać opon zimowych. Warto je jednak zakładać już w listopadzie czy grudniu, ponieważ zwiększy to znacząco nasz poziom bezpieczeństwa podczas jazdy w trudnych warunkach atmosferycznych.

Wszystko zależy od konkretnego państwa czy regionu. Lepiej się na to odpowiednio przygotuj

Opony zimowe całoroczne Michelin Crossclimate 2

W Polsce przyjmuje się, że wymiany opon zimowych należy dokonać wtedy, kiedy to temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza. W niektórych krajach decyzja należy do kierowców, kiedy zmienić opony na zimówki. Tak jest w Szwajcarii, Liechtensteinie czy Macedonii. W krajach takich jak Hiszpania, Francja czy Włochy obowiązek jazdy z założonymi oponami zimowymi jest regulowana przez znaki na drodze. Wszystko zatem jak sami widzicie zależy od konkretnego miasta i regionu. Bądźcie jednak czujni i przed wyjazdem do któregoś z wyżej wymienionych przez nas państw, sprawdźcie wszystko dokładnie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News