Ogromne problemy WORD-ów! Co dalej z egzaminami na prawo jazdy?

Ogromne problemy WORD-ów! Co dalej z egzaminami na prawo jazdy?

word prawo jazdy

Podaj dalej

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego zmaga się od dłuższego czasu ze sporymi problemami finansowymi. Inflacja oraz pandemia koronawirusa dały w kość WORD-owi, przez co sytuacja tej organizacji nie jest godna pozazdroszczenia. Z tego powodu Związek Województw RP zaapelował o podwyższenie opłat za egzaminy na prawo jazdy. Czy to jedyny ratunek dla WORD na przetrwanie tej trudnej sytuacji?

WORD zmaga się z potężnym kryzysem. Czy to wszystko skończy się bankructwem?

192 razy nie zdał na prawo jazdy
fot. WORD Białystok

Związek Województw RP w swoim apelu zwrócił uwagę na stawki na egzamin na prawo jazdy, które są takie same od 2013 roku. Przypomnijmy, że aktualnie egzamin na prawo jazdy kat. B kosztuje 140 zł, a w przypadku egzaminu kategorii A należy zapłacić 180 złotych. Zdaniem Związku Wojewódzkiego RP to stanowczo za mało, przez co organizacja ta wniosła apel o podwyższenie stawek, które są w niezmienionej postaci od 9 lat.

Związek wyraźnie dał upust swojemu niezadowoleniu na obecne stawki opłat za egzaminy. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że koszty organizowania egzaminów czasami są o wiele wyższe od stawki, jaką kandydaci na kierowców płacą za swoje egzaminy. WORD w Koszalinie za przeprowadzenie egzaminu musi łącznie zapłacić około 160 złotych, co daje kwotę – 20 zł na jednym egzaminie. ZWRP dodaje, że koszty w ubiegłym roku dla WORD-ów wzrosły prawie o 45 procent, stąd też zmiana opłaty za przeprowadzenie egzaminu na prawo jazdy jest „koniecznością”.

Pandemia zrobiła swoje. WORD-y są w dramatycznej sytuacji…

Z powodu pandemii koronawirusa przychody ośrodków WORD znacznie zmalały, przez co niektóre z nich są blisko bankructwa. Wydaje się zatem, że podwyższenie opłat za egzaminy na prawo jazdy jest absolutną koniecznością i jedynie kroplą w morzu potrzeb ośrodków egzaminacyjnych. Zobaczymy jednak jak cała sytuacja się rozwinie, ponieważ oprócz problemów finansowych WORD-y mają także spore problemy z brakiem osób chętnych do pracy w roli egzaminatorów. Sytuacja wygląda bardzo źle i trudno jednoznacznie określić jak to wszystko potoczy się w najbliższym czasie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News