Od grudnia kierowcy będą inaczej płacić za mandaty. Musicie zapoznać się z tym systemem

Od grudnia kierowcy będą inaczej płacić za mandaty. Musicie zapoznać się z tym systemem

Mandat Karny

Podaj dalej

Od grudnia jak dobrze zapewne wiecie mandaty karne będą już zupełnie inaczej wystawiane. W życie wejdzie nowy, surowszy taryfikator, który z pewnością niejednemu z was napsuje sporo krwi. Kierowcy muszą mieć się zatem na baczności, ponieważ od tego czasu za dotychczasowe przewinienia będziecie musieli płacić o wiele więcej. A na dodatek dostaniecie też więcej punktów karnych. Co jeszcze się zmieni od grudnia bieżącego roku?

Od grudnia kierowcy będą inaczej płacić za mandaty. Inaczej = drożej. Ale jest opcja wzięcia mandatu na raty

mandat-karny-fotoradar-kierowca-bmw

Zgodnie z nowymi przepisami wysokość grzywny zostanie podniesiona z 5 tysięcy złotych na 30 tysięcy złotych. Oprócz tego punkty karne będą usuwane dopiero po upływie dwóch lat od dnia, w którym zapłacicie daną grzywnę. Wyższe kary będą także wprowadzone dla osób, które będą prowadziły samochód po spożyciu alkoholu. Grzywna w takich sytuacjach będzie nie niższa niż 2,5 tysiąca złotych, dlatego też warto dwa razy się zastanowić, jeśli przed wejściem do samochodu, będziecie mieli coś na sumieniu.

Oczywiście to nie koniec wszystkich zmian, jakie zostaną wprowadzone. Ma być bezpieczniej na przejazdach rowerowych. Jeśli osoby będą zachowywały się w sposób nierozważny w tego typu miejscach, to grozi im grzywna w wysokości 2 tysięcy złotych. Przepisy będą też surowsze dla kierowców, którzy przekroczą dopuszczalną prędkość o ponad 30 kilometrów na godzinę. Mandat będzie wynosił minimum 1,5 tysiąca złotych. Prowadzenie samochodu bez uprawnień będzie z kolei skutkowało aresztem lub grzywną od tysiąca złotych w górę.

Jak zapłacić mandat karny na raty? To bardzo proste – wystarczy skorzystać z platformy

Mandat Karny

Kierowcy będą mogli jednak płacić swoje mandaty w ratach. Jak to zrobić? Wystarczy skierować wniosek do Urzędu Skarbowego w Opolu w formie pisemnej lub elektronicznej. Opłata skarbowa za wydanie takiej decyzji to 10 złotych, jednak dla wielu, zwłaszcza, gdy dostaną wysokie mandaty, może okazać się to na wagę złota. Wystarczy wejść na platformę ePUAP i za jej pośrednictwem zgłosić się o chęć zapłacenia mandatu na raty. Na stronie platformy macie dostępne wszystkie informacje o dokumentach, jakie musicie załączyć do swojego podania.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News