Od dzisiaj nowe obowiązkowe wyposażenie dla kierowców! Co się zmieniło?

Od dzisiaj nowe obowiązkowe wyposażenie dla kierowców! Co się zmieniło?

wyposażenie-obowiazkowe-przepisy-mandat

Podaj dalej

Od 1 lipca w życie weszły nowe przepisy dotyczące obowiązkowego wyposażenia samochodów. Od teraz obowiązkowe wyposażenie nieco różni się od tego, co było do tej pory. Przepisy dotyczą jednak jedynie samochodów elektrycznych. O czym muszą pamiętać „fani elektryków”?

Obowiązkowe wyposażenie samochodów – co się zmieniło od 1 lipca?

Od początku tego miesiąca każdy sprzedawany samochód na terenie całej UE musi być wyposażony w system AVAS. Mowa tutaj o dźwiękowym ostrzeganiu przed zbliżającym się samochodem. Obowiązek ten został nałożony przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej. Od teraz wszyscy producenci, którzy zajmują się tworzeniem samochodów elektrycznych, muszą mieć to na uwadze przy produkcji nowych modeli.

System AVAS ma automatycznie generować dźwięk od czasu, kiedy uruchomimy nasze auto do przekroczenia prędkości 20 km/h. Dzięki temu ma pozwolić to innym uczestnikom ruchu, czy dany „elektryk” zbliża się czy się od niego oddala. Kierowcy będą mogli indywidualnie wyłączać ten system, jednak w przepisach jest wyraźny zapis, że ma on się włączać automatycznie po uruchomieniu samochodu.

Co o tym sądzicie? Uważacie, że powinny być ustalane odgórnie takie przepisy, czy jest to jednak już troszeczkę lekka przesada? Dajcie znać co o tym myślicie!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News