Od 20 września nowa dopłata na węgiel dla Polaków?! Tani węgiel nadchodzi - to przesadzone

Od 20 września nowa dopłata na węgiel dla Polaków?! Tani węgiel nadchodzi - to przesadzone

węgiel cena ceny węgla promocja

Podaj dalej

Ceny węgla w ostatnim czasie nieco się ustabilizowały, ku uciesze osób korzystających z tego surowca przy ogrzewaniu. Wiele wskazuje jednak na to, że niebawem tani węgiel może jeszcze bardziej rozgościć się na rynku. Byłaby to na pewno świetna informacja przed zbliżającą się zimą. O co dokładnie chodzi? Jak wygląda sytuacja? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie w naszym artykule, gdzie znajdziecie wszelkie informacje w tym temacie.

Od 20 września nowa dopłata na węgiel? Ceny nieoczekiwanie spadną?

majówka koszt ceny grill weekend majowy węgiel brykiet mięso warzywa napoje
fot. pixabay

Analitycy Goldman Sachs zauważyli, że nadpodaż węgla energetycznego z Chin stanowi czynnik ryzyka dla cen tego surowca na globalnych rynkach. W 2024 roku w negatywnym scenariuszu ceny węgla Newcastle mogą zatem spaść do 100 USD za tonę, a według kontraktów terminowych ceny powinny oscylować w okolicach 160 USD za tonę, co przypomina serwis bankier.pl.

„W przyszłości spodziewamy się, że wzrost produkcji węgla w Chinach będzie nadal równoważony silnym wzrostem jego zużycia, co spowoduje, że wysoki import węgla już nie będzie niezbędny do zrównoważenia rynku krajowego. Może to potencjalnie prowadzić do przesunięć w chińskiej polityce importu węgla (taka jak anulowanie zerowych taryf na węgiel) i rynkowych zachęt (odwrócenie różnic w cenach między węglem importowanym a krajowym), a to może prowadzić do obniżenia się importu i – w efekcie – do znaczącego ryzyka dla rynku globalnego” – napisano w raporcie Goldman Sachs, co cytuje serwis bankier.pl.

Ceny węgla pójdą gwałtownie w dół? Prognozy nie mają wątpliwości

odejście od węgla
Pixabay

„Nasza obecna prognoza 129 USD za tonę węgla NewCastle na 2024 rok już zakłada obniżkę importu surowca do Chin w 2024 roku o około 65 mln ton rocznie do 245 mln ton, co i tak powinno być wystarczające do utrzymania rekordowo wysokich zapasów węgla w Chinach. Jednakże szacujemy, że scenariusz, w którym import do Chin spada o 100 mln ton wobec naszych założeń, oznaczałby ryzyko spadku cen węgla NewCastle o około 30 USD za tonę, czyli do 100 USD/ tonę, znacząco poniżej obecnych poziomów kontraktów terminowych oscylujących wokół 160 USD/tonę” – dodali analitycy.

A wy, co o tym sądzicie? Ceny węgla faktycznie pójdą mocno w dół? Dajcie nam znać w komentarzach, wasza opinia jest dla nas istotna!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News