Od 19 września funkcjonuje ten nowy przepis. Wiele osób o tym zapomina i płaci wysoki mandat

Od 19 września funkcjonuje ten nowy przepis. Wiele osób o tym zapomina i płaci wysoki mandat

kierowcy opłata przepisy

Podaj dalej

Kierowcy często zapominają o wprowadzonych nowych przepisach, a to spory błąd, bowiem funkcjonariusze policji na pewno wam nie odpuszczą płacenia kary, jak im powiecie, że o nich zapomnieliście. Warto zatem pamiętać o nowych zasadach, by potem nie było niepotrzebnego zdziwienia. O jednym z przepisów kierowcy szczególnie zapominają, a to się wiąże z koniecznością zapłaty wysokiego mandatu. O co dokładnie chodzi? Tego dowiecie się z naszego artykułu, gdzie znajdziecie wszelkie informacje na ten temat.

Od 19 września ten przepis zbiera wielkie żniwa. Kierowcy o tym zapominają i muszą płacić mandaty

mandat rower alkohol
fot. freepik.com – welcomia

Nowy przepis funkcjonuje formalnie od 1 lipca, ale dane wykazują, że w dniach 15-19 września wiele osób często o tym zapominało i było karane mandatami. Nowe przepisy ograniczają bowiem wyprzedzanie dla wszelkich pojazdów kategorii N2 (3,5-12 t) oraz N3 (> 12 t) na dwupasmowych autostradach i drogach ekspresowych. Kierowcy o tym zapominają i później płacą mandaty. Co do wyżej wspomnianego przepisu, to MotoFakty przypominają, że wyjątkiem w sprawie powyższego rozporządzenia jest sytuacja, gdy ciężarówka porusza się po autostradzie ze znacznie niższą prędkością niż dopuszczalna dla danego typu drogi. Głos oddajemy ekspertowi, który powinien tę sprawę jeszcze bardziej rozjaśnić.

„Jak każda inna zmiana – ma to swoje plusy i minusy. Bardzo często zdarzały się sytuacje, w których jedna ciężarówka podejmowała się wyprzedzenia drugiej przy naprawdę minimalnej różnicy prędkości, mniejszej niż 10 km/h. Jak każde przepisy – szczególnie te związane z prędkością jazdy i jej ewentualnym przyspieszeniem lub ograniczeniem – lubią być łamane, jednak mimo wszystko nie wpłynie to na polepszenie płynności na naszych autostradach. W większości mają one dwa pasy ruchu, gdzie jeden z nich jest stale okupowany przez ciężarówki. W rezultacie taka podróż nie jest ani komfortowa, ani bezpieczna, ponieważ drugi pas jest wówczas zajmowany przez wolno poruszające się osobówki. Ciekawym aspektem jest jednak terminowość dostaw. Przed wprowadzeniem regulacji czas ten był – prawdopodobnie – znacząco skracany, dzięki „wyścigom”. Zmiany te mogą mieć także wpływ na wydłużenie czasu podróży niektórych kierowców. Takie sytuacje nierzadko powodują frustracje, jednak pamiętajmy o zachowaniu czujności i racjonalnym prowadzeniu pojazdu. Monitorowanie efektów wprowadzonych zmian oraz dostosowywanie ich do zmieniających się potrzeb drogowych jest kluczowe dla osiągnięcia pożądanych rezultatów. Kilka dni po wprowadzeniu przepisów rozdano kierowcom pojazdów ciężarowych kilkadziesiąt mandatów, a niektóre przypadki skierowano do sądu. Jesteśmy bardzo ciekawi dalszych efektów” – komentuje Marek Trofimiuk, ekspert autobaza.pl, cytowany przez MotoFakty.

Kierowcy zapominają o tym przepisie i płacą duże mandaty. Niestety…

policja mandat punkty
fot. freepik

Ile wynosi mandat za nieprzestrzeganie tego przepisu? Za wyprzedzanie autem powyżej masy całkowitej 3,5 tony na autostradzie lub drodze ekspresowej wynosi on 1000 zł i 8 punktów karnych. Jak sami zatem widzicie, warto zatem pamiętać o tym przepisie, bo kara może być bardzo dotkliwa – zarówno jeśli chodzi o finanse, jak i o punkty karne, które lepiej omijać szerokim łukiem.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News