Od 18 września nowe zasady na autostradach. Zapominalscy zapłacą wysokie mandaty

Od 18 września nowe zasady na autostradach. Zapominalscy zapłacą wysokie mandaty

Od 18 września nowe zasady na autostradach. Zapominalscy zapłacą wysokie mandaty

Podaj dalej

Zasady na autostradach zazwyczaj nie są zbyt często korygowane. W ostatnim czasie jednak pracowano nad wprowadzeniem drobnych korekt, jeśli chodzi o funkcjonowanie tego typu dróg. Polacy niebawem się o tym przekonają i lepiej, by byli świadomi nowych przepisów, bowiem w przeciwnym razie będą narażeni na zapłatę wysokich mandatów, czego raczej każdy z nas wolałby uniknąć w dzisiejszych czasach, w których trzeba oglądać na prawo i lewo każdą wydawaną złotówkę.

Od 18 września nowe zasady na autostradach. Zapomnisz o tym? Zapłacisz mandat!

03.01.2016 Balice kolo Krakowa. Nz. korki przy bramkach autostrady A4 w kierunku Katowic, spowodowane powrotami z zabaw sylwestrowych na Podhalu Fot. Piotr Guzik/Fotorzepa

Na terenie Niemiec wprowadzono niebawem zmiany, które nie obowiązują w polskich przepisach. Warto zatem, by Polacy poznali te zmiany, by później nie było niepotrzebnego zdziwienia. Chodzi tutaj o zmiany dotyczące zatok i pasów awaryjnych, o czym przypomina serwis Interia. Zatoki awaryjne pełnią funkcję uzupełniającą dla pasów awaryjnych. Mają one na celu umożliwienie kierowcom bezpiecznego postoju w momencie, gdy przydarzy im się jakaś usterka auta. Wszystko jest zorganizowane w sposób bezpieczny, który nie ma wpływu na poczynania innych uczestników ruchu drogowego.

Zatoki awaryjne często są używane przez kierowców jako miejsce parkingowe. W ostatnim czasie w Niemczech widoczne były pojazdy zaparkowane na zatokach awaryjnych, a kierowcy tychże aut zajmowali się odpoczynkiem, marnując niejako to miejsce i zabierając innym. Niemieckie władzy postanowiły wprowadzić przepisy, na mocy których kierowcy, którzy w ten sposób będą się zachowywali na zatokach zapłacą mandat karmy w wysokości około 25 euro.

Policjanci będą bezlitośni przy egzekucji tego przepisu. Warto o tym pamiętać

autostrada polska droga

Karani będą przede wszystkim kierowcy, którzy zatrzymają się na tym miejscu powyżej 3 minut. Niemiecki taryfikator nie przewiduje jednak w takich sytuacjach nakładania na kierowców dodatkowej kary w postaci punktów karnych. Mimo tego jest to nowy przepis, który warto sobie przyswoić, bo raczej nikt z nas nie chciałby się złapać na nieznajomości prawa.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News