Od 17 września w życie wejdą duże zmiany dla polskich kierowców, na które musicie się przygotować. Chodzi tutaj o zmianę przepisów, która uderzy w wielu Polaków. O co konkretnie chodzi? Na co musicie być gotowi? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie oczywiście w naszym artykule.
Od 17 września w życie wchodzą nowe przepisy. Nie będziesz o tym pamiętał? Zapłacisz mandat karny

Od 17 września 2023 roku w naszym kraju zostaną wprowadzone nowe przepisy, które zrewolucjonizują nieco życie kierowców. Zmiany będą dotyczyły nowych kursów reedukacyjnych dla kierowców, dzięki którym każdy kierowca ze swojego konta będzie mógł pozbyć się 6 punktów karnych. Oprócz tego punkty zgromadzone przez kierowców będą przedawniały się po roku, a nie po dwóch latach, jak było dotychczas.
Na mocy nowych przepisów polscy kierowcy raz na 6 miesięcy będą mogli wziąć udział w odpłatnym kursie, podczas którego będą mogli zmniejszyć konto z punktami karnymi o sześć oczek. Z tego przywileju nie będą mogli jednak skorzystać młodzi kierowcy, którzy będą mieli prawo jazdy krócej niż miesiąc. Dodatkowo, na taki przywilej nie mogą liczyć kierowcy, którzy przekroczyli limit 24 punktów karnych. Poniżej cytujemy zapis nowych przepisów, o których przypomniał auto.dziennik.pl.
„Osoba wpisana do ewidencji (red. kierowców) nie częściej niż raz na 6 miesięcy może na własny koszt uczestniczyć w szkoleniu prowadzonym z wyłączeniem możliwości odbycia szkolenia z wykorzystaniem porozumiewania się na odległość, którego odbycie powoduje zmniejszenie liczby punktów karnych za naruszenie przepisów w ruchu drogowym. Nie dotyczy to kierowcy w okresie 1 roku od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy. Odbycie szkolenia nie powoduje zmniejszenia liczby punktów karnych otrzymanych za naruszenia przepisów ruchu drogowego wobec osoby, która przed jego rozpoczęciem dopuściła się naruszeń, za które suma punktów przekroczyła 24” – czytamy w nowych przepisach.
Gdzie będą odbywały się kursy dla kierowców? Odpowiadamy – nie w internecie!

Kursy będą odbywały się w Wojewódzkim Ośrodku Szkolenia Kierowców. W ciągu jednego dnia kierowcę czeka tam 8 godzin wykładów i zadanie praktyczne na placu manewrowym. W jednym szkoleniu może uczestniczyć maksymalnie 15 osób. MSWiA informuje, że kurs został podzielony na cztery bloki wykładowe, które poniżej przedstawiamy:
- W pierwszej części teoretycznej policjant ruchu drogowego lub inny specjalista z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego przypomni kierowcom zasady i przepisy ruchu drogowego.
- Kolejne 2 godziny zajmie omawianie wypadków drogowych w Polsce (przyczyny, skutki, zapobieganie).
- Po takiej dawce wiedzy kierowcy poznają prawne i społeczne skutki wypadków drogowych (film).
- Wreszcie psycholog transportu postara się wyjaśnić kursantom, co i dlaczego dzieje się w głowie człowieka kierującego pojazdem.
Jak sami zatem widzicie, zmiany będą spore, w porównaniu do lat ubiegłych. Co o tym sądzicie? Dajcie nam znać w komentarzach!