Od 17 września nowe punkty karne! Kierowców czeka prawdziwa rewolucja

Aktualnie punkty karne są kasowane po dwóch latach od momentu, w którym opłacimy nasz mandat. Kierowcy jednak muszą nastawić się na zmiany, jeśli chodzi o te przepisy. O co dokładnie chodzi i jakie regulacje niebawem wejdą w życie? Tego dowiecie się z naszego artykułu, gdzie znajdziecie wszelkie informacje na ten temat.

policja punkty karne
Podaj dalej

Od 17 września nowe zasady jeśli chodzi o punkty karne. Zmiany są spore

17 września bieżącego roku w życie wejdą przepisy, na mocy których informacje otrzymanej liczbie punktów karnych będą usuwane po roku, a nie po dwóch latach od momentu opłacenia ustawy. Wcześniej punkty karne były kasowane po roku, ale od 17 września 2022 roku wprowadzono dwuletni okres. Teraz mają nastąpić kolejne zmiany w tym aspekcie.

Na mocy planowanych zmian po roku będą kasowały się punkty za wszystkie przekroczenia przepisów popełnione od 17 września 2023 roku. Punkty, które zostaną przyznane do 16 września, będą przypisane na koncie kierowców do dwóch lat od dnia, w którym opłacimy dane mandaty. Tak to będzie wyglądało po wprowadzeniu nowych przepisów i warto sobie to przyswoić, by potem nie było niepotrzebnego zdziwienia.

Limit dla kierowców jest stały. Tutaj nic się nie zmienia

Aktualnie limit dla kierowców, jeśli chodzi o posiadane punkty karne, wynosi 24 punkty. W tym aspekcie nic się nie zmienia. Po przekroczeniu tej liczby kierowcy mają odbierane prawo jazdy. Aby je odzyskać muszą przejść badania psychologiczne i wziąć udział w egzaminach sprawdzających. W przypadku osób, które mają prawo jazdy krócej niż rok, obowiązuje limit 20 maksymalnych punktów karnych.

Przeczytaj również