Od 1 stycznia seniorzy stracą prawo jazdy. Będziecie musieli wyrobić nowy dokument

W ostatnim czasie Unia Europejska często forsowała wprowadzenie zmiany przepisów, jeśli chodzi o posiadanie prawa jazdy przez seniorów. Wiele wskazuje na to, że kierowcy po 65 roku życia będą musieli nastawić się na dodatkowe badania, aby zatrzymać swoje uprawnienia do prowadzenia pojazdów. O co dokładnie chodzi i jakie zmiany mogą zostać wprowadzone? Tego dowiecie się z naszego artykułu.

badania seniorow samochod
Podaj dalej

Od 1 stycznia seniorzy stracą prawo jazdy. Będziecie musieli wyrobić nowy dokument

seniorzy dodatek wdowi zus
Freepik

Kierowcy powyżej 65 roku życia w ostatnim czasie zostali wzięci na tapetę przez Unię Europejską. Wszystko z powodu statystyk, które jednoznacznie pokazują, że seniorzy coraz częściej powodują wypadki. Unia Europejska dlatego też chce wprowadzenia obowiązkowych badań psychologicznych już od 1 stycznia 2024 roku, a cała sprawa wydaje się być coraz bardziej poważna. Szczególnie w Hiszpanii problem seniorów za kółkiem jest coraz bardziej poważny.

Jak na razie nie ma żadnych ograniczeń wiekowych zarówno w Polsce, jak i w Europie, jeśli chodzi o odnowienie prawa jazdy. Tym samym nie ma znaczenia, ile masz lat, jeśli masz prawo jazdy, to możesz prowadzić samochód osobowy. Teraz jednak w Hiszpanii chcą skrócić ten przepis i osoby powyżej 65 roku życia będą musiały częściej odnawiać prawo jazdy niż co 5 lat (w Polsce przykładowo seniorzy w tym wieku mogą to robić na maksymalnie 15 lat).

Hiszpanie chcą wprowadzenia zmian w przepisach, aby poprawić bezpieczeństwo na drogach

świadczenia dla seniorów
Freepik/karlyukav

Hiszpanie uważają, że nie ma sensu przedłużać prawa jazdy na 5 lat osobom w wieku chociażby 90 lat. Dlatego też mają zostać wprowadzone specjalne badania, które będą sprawdzały formę seniorów za kierownicą. Wszystko po to, aby oczywiście poprawić bezpieczeństwo na drogach. Czy tak finalnie jednak się stanie? Tego dowiemy się już niebawem.

Przeczytaj również