Od 1 stycznia nowe świadczenie z budżetu państwa! W grze duże pieniądze, Polacy już wypełniają wnioski

Od 1 stycznia nowe świadczenie z budżetu państwa! W grze duże pieniądze, Polacy już wypełniają wnioski

kary kierowców brak oc kara opłata płaca minimalna 2023

Podaj dalej

Od 1 stycznia 2024 do dyspozycji obywateli naszego kraju będzie nowe świadczenie, o czym poinformowało już Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Chodzi o świadczenie dla osób z niepełnosprawnością oraz możliwości dorabiania opiekunów do świadczenia pielęgnacyjnego. Na czym dokładnie ma to polegać i na co możecie liczyć od nowego roku? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie oczywiście w naszym artykule, gdzie znajdziecie wszelkie szczegóły w tym temacie.

Od 1 stycznia nowe świadczenie z budżetu państwa. W grze są naprawdę duże pieniądze

prędkość teren zabudowany policja pomiar prędkości wideorejestrator prawo jazdy
Pixabay

Świadczenie ma zostać uruchomione od 1 stycznia 2024 roku na trzech poziomach. Pierwszy z nich ruszy już od 1 stycznia i wyniesie dwukrotność renty specjalnej. Kolejne świadczenia natomiast mają wystartować w 2025 i 2026 roku. Kierownictwo MRiPS poinformowało, że ma zostać uruchomione nowe świadczenie dla osób z niepełnosprawnością. O szczegółach mówi szefowa resortu Marlena Maląg, cytowana przez rynekzdrowia.pl.

– Będzie nowe świadczenie wspierające dedykowane osobom z niepełnosprawnością. Będzie możliwość dorabiania przez opiekunów do świadczenia pielęgnacyjnego. Mówiliśmy też, i ten dialog będzie dalej prowadzony, o ustawie o asystencji, nad którą trwają prace u pana prezydenta, który jest jej inicjatorem” – mówi Maląg.

Nowe świadczenie tym samym ma być „kierowane bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnością, nieobwarowane jakimikolwiek uzależnieniami typu dochód na członka rodziny, moment powstania niepełnosprawności, stopień niepełnosprawności czy aktywność zawodowa osób niepełnosprawnych”. Pierwszy, najwyższy poziom świadczenia zostanie uruchomiony od 1 stycznia 2024 roku, drugi w 2025 roku, natomiast trzeci rok później. Poziom najwyższy będzie dla osób wymagających największego wsparcia, poziom drugi ma być równy rencie socjalnej, a poziom trzeci będzie wynosił 50 procent renty socjalnej.

Jak uzyskać takie świadczenie? Nie jest to wcale trudne

chorwacja kuny euro banknoty ważność monety gotówka
fot. pixabay

Jak uzyskać takie świadczenie? Oddajemy głos pełnomocnikowi rządu ds. osób niepełnosprawnych, Pawłowi Wdowikowi. „Aby o to świadczenie móc wystąpić, trzeba najpierw mieć ustalony poziom potrzeby wsparcia. Dla opiekunów, którzy po decyzji osoby niepełnosprawnej, czy wspólnej decyzji, że świadczenie przechodzi na tę osobę, uruchamiamy pakiet ochronny, opłacamy składki, jeśli osoba nie podejmie zatrudnienia. Jest możliwość przejścia na świadczenie przedemerytalne lub korzystania z zasiłku dla bezrobotnych i pakietu pomocowego z Funduszu Pracy, który w szczegółach będziemy jeszcze ustalać” – podkreślił Wdowik.

Prace nad programem cały czas trwają. Będziemy na bieżąco informować o ich efektach.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News