Od 1 października egzaminy na prawo jazdy zmienią się nie do poznania! To koniec tej formuły?

Od 1 października egzaminy na prawo jazdy zmienią się nie do poznania! To koniec tej formuły?

Od 1 października egzaminy na prawo jazdy zmienią się nie do poznania! To koniec tej formuły?

Podaj dalej

O konflikcie pomiędzy egzaminatorami a osobami rządzącymi mogliśmy czytać w mediach od dłuższego czasu. Ci pierwsi domagali się wyższych stawek za egzaminy, a rządzący skupiali się tylko na obietnicach, których nie mogli spełnić. Wiele wskazuje jednak na to, że strajk ponownie nabierze na sile, bowiem stawki nadal są takie, jak były.

Od 1 października egzaminy na prawo jazdy zmienią się nie do poznania? Wiele na to wskazuje

prawo jazdy egzamin
fot,. freepik

Egzaminatorzy domagają się podwyżek swoich pensji, które tak naprawdę są na takim samym poziomie od 2007 roku. Początkujący egzaminatorzy zarabiają zaledwie 3 tysiące złotych netto. Dopiero po kilku latach pracy osoby pracujące na tym stanowisku mogą liczyć na podwyżki. Strajkujący, którzy już od wielu miesięcy wygłaszają swoje postulaty, liczą na podwyżkę kwot do 6 tysiące netto. Oczywiście, trudno będzie o zrealizowanie tego pomysłu, bo jednak kwota jest dosyć wysoka. A to może zrodzić kolejne nieporozumienia i strajki, których nie brakuje w ostatnim czasie.

Resort już od jakiegoś czasu pracuje nad specjalnym planem, który ma zakładać nowe pensje dla egzaminatorów. Chcą wprowadzić 20 procentową podwyżkę dolnej i górnej granicy wynagrodzenia dla tych osób. Ponadto ma zostać wprowadzony specjalny dodatek zadaniowy, który miałby być kolejną formą wsparcia, jak i podniesienia płacy dla osób pracujących na stanowiskach egzaminatorów.

– Propozycje ministerstwa dotyczące płac nic nie wnoszą poza wprowadzeniem komplikacji w stałej bazowej, która w efekcie niczego nie zmienia poza tym, że jest. Przedstawiona propozycja nie gwarantuje ani złotówki podwyżki dla egzaminatora, jest jedynie iluzoryczna na papierze – ocenia Wojciech Dusza, który na co dzień działa jako przedstawiciel Komitetu Egzaminatorów RP. Wypowiedź Wojciecha Duszy mimo że pochodzi sprzed kilku miesięcy, nadal trafnie opisuje stanowisko egzaminatorów.

Co dalej z egzaminatorami i egzaminami na prawo jazdy? Czekamy na przełom w sprawie

egzamin

Póki co mimo upływu długiego czasu, nadal nie nastąpił przełom w sprawie. W kuluarach słyszy się o kolejnych protestach egzaminatorów. Czy do nich dojdzie? Jeśli tak, to kiedy? Odpowiedzi na te i inne pytania poznamy w najbliższym czasie, jednak jedno jest pewne – kolejne miesiące przyniosą nam kolejne informacje w tej sprawie. A kursanci na pewno czekają na kolejne wieści w temacie…

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News