Od 1 maja nowe prawo dla kierowców?! Zmieni się wiele, a kary są naprawdę wysokie

Od 1 maja nowe prawo dla kierowców?! Zmieni się wiele, a kary są naprawdę wysokie

mandat policja światła tablice rejestracyjne rejestracje

Podaj dalej

Sejm w najbliższym czasie ma uchwalić nowelizację Prawa o ruchu drogowym. Założenia zawarte mają poprawić bezpieczeństwo pasażerów i pasażerek przejazdów na aplikację, o czym mówili w środę w Sejmie posłowie Prawa i Sprawiedliwości.

Od 1 maja zmieni się prawo dla kierowców?! Wiele na to wskazuje – będzie duża rewolucja

kierowcy pojadą wolniej
Freepik

Projekt noweli dotyczy, jak czytamy w serwisie MotoFakty, „podniesienia bezpieczeństwa pasażerów przy realizacji przewozów drogowych przez tak zwane taksówki na aplikację, m.in. poprzez lepszą niż do tej pory weryfikację tożsamości kierującego pojazdem”. Przedsiębiorcy mają być od teraz zobowiązani do weryfikacji kierowców, którzy wykonują przewozy jeszcze bardziej skrupulatnie, niż do tej pory, by poprawić bezpieczeństwo pasażerów.

Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński zaznaczył, że projekt noweli zakłada zaostrzenie kar na przedsiębiorców za ewentualne uchybienia.

„Te kary idą w górę 25 razy, to będzie nawet do miliona złotych. To jest szczególnie ważne, dlatego, że firmy, które ewentualnie miałyby te kary płacić to wielkie, międzynarodowe korporacje i te kary powinny być adekwatne do ich możliwości finansowych. Kara 40 tys. zł to nie jest kara wystarczająca. Podczas posiedzenia komisji infrastruktury projekt nowelizacji został przyjęty niemal jednogłośnie. Mam nadzieję, że ten wynik utrzyma się podczas prac na sali plenarnej i jeszcze na tym posiedzeniu ta ustawa zostanie przyjęta. Bardzo zależy nam na tym, żeby ona jak najszybciej weszła w życie, bo bezpieczeństwo pasażerów to jest priorytet” – powiedział Ciechociński.

Nowy projekt będzie oznaczał duże zmiany dla kierowców

przepisy kierowcy opłaty radio
Pixabay

Przypomnijmy również, że wprowadzenie w życie nowego projektu zakłada także fakt braku opłaty ewidencyjnej za rejestrację pojazdu, wydanie dowodu rejestracyjnego oraz przeprowadzenie badania technicznego pojazdu. Zmiany zatem będą duże i możliwe, że zostaną wprowadzone już w najbliższych miesiącach. Dokładną datę podamy od razu po jej ogłoszeniu.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News