Od 1 listopada wchodzi obowiązek wymiany opon na zimowe. Zapomnisz o tym? Ta kara cię pogrąży

Od 1 listopada wchodzi obowiązek wymiany opon na zimowe. Zapomnisz o tym? Ta kara cię pogrąży

opona opony zimowe letnie wymiana mandat

Podaj dalej

Od 1 listopada w życie wejdzie nowy obowiązek, o którym kierowcy będą musieli pamiętać. W przeciwnym razie, narazicie się na duży mandat, którego można jednak łatwo uniknąć – wystarczy zapamiętać swoje obowiązki i ową datę w pamięci. O co dokładnie chodzi? Tego dowiecie się w naszym artykule, gdzie znajdziecie wszelkie informacje na ten temat.

Od 1 listopada obowiązek wymiany opon na zimowe. Nie zrobisz tego? To sporo zapłacisz!

W Polsce od dłuższego czasu trwa dyskusja na temat tego, czy wymiana opon zimowych powinna być obowiązkowa. Wydaje się, że są ku temu przesłanki, bowiem z powodu jazdy na niewłaściwych oponach, narażamy innych na drodze na niebezpieczeństwo. Na ten temat zostało już jednak dużo powiedziane, a jak na razie w naszym kraju nie ma jednoznacznego przepisu, który nakazywałby używanie opon zimowych w konkretnych okresach.

Taki obowiązek istnieje jednak w wielu krajach od 1 listopada. Mowa tutaj chociażby o takich krajach jak Austria, Czarnogóra, Czechy, Estonia, Francja czy Włochy, gdzie taki obowiązek jest albo od 1 listopada, albo od 1 grudnia – w zależności od danego kraju. Sam fakt jednak pokazuje, że takie przepisy są potrzebne i niektóre kraje nie mają problemu, by korzystać z takich obostrzeń.

Obowiązek wymiany opon jest ważny dla kierowców. Nie bagatelizujcie tego

Przykładowo we Francji obowiązek wymiany opon od 1 listopada obowiązuje od 2021 roku, kiedy to weszła specjalna ustawa o obowiązkowej wymianie opon. Pamiętajcie zatem, wybierając się na urlop do innych krajów, aby wymieniać opony, by później nie narazić się na mandat. To, że w naszym kraju nie ma takiego obowiązku, nie znaczy, że będąc na wycieczce w innym państwie unikniecie mandatu. Komisja Europejska w jednym ze swoich wpisów przyznała, że aktualnie obowiązek wymiany opon na zimowe jest w 27 krajach w Europie. A samo stosowanie opon zimowych o 46 procent zmniejsza niebezpieczeństwo wypadku na drodze. Warto zatem o tym pamiętać i nie narażać zdrowia innych uczestników ruchu drogowego.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News