Od 1 listopada nowe paliwo na stacjach paliw?! Czeka nas rewolucja. Stara benzyna to przeszłość!

Wiele wskazuje na to, że niebawem na stacjach benzynowych pojawi się zupełnie nowe paliwo, które totalnie zrewolucjonizuje rynek paliw. Chodzi o nową benzynę, która została już opracowana przez naukowców. O co dokładnie chodzi i jak to wszystko ma wyglądać? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie w naszym artykule, gdzie znajdziecie więcej informacji na ten temat.

stacje paliw stacja noc tankowanie nocą
Podaj dalej

Od 1 listopada nowe paliwo na stacjach paliw?! Może to jeszcze za wcześnie, ale dzieje się dużo w tym temacie

tankowanie paliwa benzyna diesel jak zatankować błędy złe paliwo
fot. freepik.com – milachka

Inżynierowie chemicy z University of California w Riverside w USA opracowali w ostatnim czasie nowe paliwo, które zapala się wtedy, kiedy jest pod wpływem prądu elektrycznego. Nowe paliwo bez prądu nie reaguje na płomienie, co sprawia, że nie jest możliwy jakiś przypadkowy pożar podczas przechowywania tego paliwa lub transportowania je w inne miejsce.

„Paliwo, którego normalnie używamy, nie jest zbyt bezpieczne. Paruje, może się zapalić i trudno je ugasić. Dużo łatwiej kontrolować palność naszego paliwa i zapobiegać jego spalaniu, gdy odłączymy napięcie” – tłumaczy Yujie Wang, doktorantka inżynierii chemicznej UCR i współautorka artykułu na temat nowego paliwa, cytowana przez serwis MotoFakty.

Przy spalaniu nowego paliwa nie pali się ciecz, a jej opary. Przy odcięciu dostępu tlenu, płomień gaśnie. „Jeśli wrzucisz zapałkę do kałuży benzyny na ziemi, palą się opary gazu. Czujesz zapach oparów i od razu wiesz, że paliwo jest lotne – powiedział Prithwish Biswas, doktorant inżynierii chemicznej na UCR i pierwszy autor badania. – Jeśli potrafisz kontrolować opary, możesz kontrolować spalanie paliwa” – czytamy w dalszej fazie artykułu opublikowanego przez MotoFakty.

Nowe paliwo zrewolucjonizuje rynek? Wiele na to wskazuje. Czekamy jeszcze na wyniki testów

paliwo benzyna diesel ceny paliw paliwa
fot. freepik.com – syda_productions

Bazą nowego paliwa jest ciecz jonowa. Zespół chemików zmodyfikował jej skład, zastępując chlor nadchloranem. Później naukowcy sprawdzili za pomocą zapalniczki, czy nowy płyn się zapali. Pod wpływem prądu elektrycznego dzieje się to bez problemu. Paliwo jonowe może znaleźć zastosowanie w każdym typie pojazdu, jednak przed wprowadzeniem go na rynek, konieczne będą specjalne testy. Niebawem można jednak spodziewać się więcej informacji na ten temat – może jeszcze w tym roku paliwo wejdzie do użytku.

Przeczytaj również