Od 1 grudnia Unia Europejska wprowadza rewolucję dla kierowców?! Nowe przepisy zmienią wszystko!

W ostatnim czasie Unia Europejska prowadziła wewnętrzne dyskusje na temat zmiany przepisów w ruchu drogowym. Wiele wskazuje na to, że zmiany niebawem wejdą w życie i nie będą one zbyt optymistyczne dla kierowców. Co dokładnie ma się zmienić i jakie obostrzenia mogą się pojawić na drogach? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w naszym artykule, gdzie zamieszczamy wszelkie informacje na ten temat.

mandat przepis przepisy
Podaj dalej

Od 1 listopada Unia Europejska wprowadzi nowe rewolucje dla kierowców. Zmieni się wszystko

badania seniorow samochod
Freepik

Unia Europejska zamierza niebawem wprowadzić szereg zmian. Mowa tutaj m.in. o wprowadzeniu nadzoru nad starszymi kierowcami w postaci dodatkowych badań oraz wprowadzeniu cyfrowego prawa jazdy. Ale to nie koniec, bo przecież słyszy się też o podniesieniu limitu DMC na prawo jazdy kategorii B do 4250 kg. Wiele wskazuje na to, że niektóre przepisy wejdą w życie, co może nie spodobać się kierowcom.

Możliwe, że zostanie wprowadzony przepis, na mocy którego prawo jazdy kategorii B zostanie rozdzielone na kategorię B i B+. Póki co nie wiadomo jednak, jak miałoby to wyglądać. Unia Europejska chce wprowadzić także swój taryfikator punktów karnych. Miałoby to umożliwić dokładniejsze karanie kierowców za ich wykroczenia, wedle istniejących norm. Niemal przesądzone jest, że starsi kierowcy będą musieli częściej kontrolować swój stan zdrowia. Regulacja unijna zakłada bowiem, że kierowcy po 70. roku życia co maksymalnie 5 lat będą musieli udawać się na badania, których wyniki będą wiążace, czy będą mogli oni w dalszym ciągu prowadzić samochód w zaawansowanym wieku.

Obowiązkowe badania dla seniorów to nie wszystko

senior seniorzy prawo jazdy uprawnienia badania unia komisja europejska
Pixabay/ Bernd Schray

Unia Europejska zastanawia się też nad wprowadzeniem obowiązkowych badań dla 60-latków, którzy mieliby pojawiać się u lekarza co 7 lat oraz dla 80-latków, którzy na tego typu badania mieliby stawiać się maksymalnie co 2 lata. Dodatkowo, młodzi kierowcy, w myśl nowych przepisów, nie mogliby poruszać się na drogach w godzinach nocnych od 1 do 5 rano. Jest to dosyć irracjonalny pomysł, o którym wcześniej nie słyszeliśmy i jego wprowadzenie może wywołać sporo kontrowersji.

Propozycje, które są mocno kontrowersyjne, według informacji przedstawionych przez ADAC, mają jednak małe szanse na przebicie. W grudniu zaplanowano głosowanie na temat wszystkich tych rewolucji. Nowe przepisy zatem weszłyby w życie zapewne w nowym roku, ale już od 1 grudnia można spodziewać się ciekawych informacji na ten temat, bo sprawa jest mocno dynamiczna.

Przeczytaj również