O ile spadną ceny paliw? Sasin nie ma wątpliwości. "Tarcza pomoże Polakom"

Wicepremier polskiego rządu Jacek Sasin w ostatnich dniach wypowiedział się na temat rosnących cen paliw w Polsce w rozmowie z „Super Expressem”. Sasin powiedział swoje zdanie na temat tego, jakie efekty przyniesie Polakom tarcza antyinflacyjna oraz o ile może spaść inflacja i ceny paliw na stacjach benzynowych w naszym kraju.

ceny paliwa w góre
Podaj dalej

Sasin przewiduje, kiedy ceny paliwa wrócą do normy. Nie mamy dobrych informacji

zamieszki kradzieże paliwo paliwa benzyna diesel
fot. pixabay

– Tarcza ma pomóc Polakom przejść przez trudne miesiące. Rząd Prawa i Sprawiedliwości od początku konsekwentnie wspierał obywateli. Tarcza ma chronić gospodarstwa domowe o niskich i średnich dochodach. Ekonomiści szacują, że w pierwszym kwartale przyszłego roku inflacja może spaść o mniej więcej 1 punkt procentowy. Odpowiadając na drugie pytanie: akcyza na benzynę i olej napędowy zostanie obniżona do minimalnego dopuszczanego w UE poziomu (w Polsce te stawki i tak były bliskie minimum). Dodatkowo do końca maja 2022 r. te paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej. Szacujemy, że dzięki tym działaniom cena benzyny powinna spaść o ok. 20-30 groszy na litrze. Podatek VAT na gaz zostanie na trzy miesiące obniżony z 23 proc. do 8 proc., a na energię elektryczną z 23 proc. do 5 proc., plus akcyza na energię, tak jak w przypadku paliw samochodowych, zostanie w tym kwartalnym okresie obniżona do minimum dozwolonego przez Komisję Europejską – tłumaczył Sasin.

W dalszej fazie rozmowy Sasin wypowiedział się również, czy tarcza antyinflacyjna, która zostanie wprowadzona na kilka miesięcy, będzie później w dalszym ciągu kontynuowana. Wicepremier zaznaczył jednak, że wszystko zależy od „bieżącej sytuacji”.

„Dalsze działania zależą od tego, co wykaże monitorowanie bieżącej sytuacji”

diesel benzyna gaz dopłaty do tankowania paliwo ceny
fot. pixabay

– Mamy nadzieję, że te działania pomogą. Nie jest jednak wykluczone, że w razie potrzeby będziemy szukać kolejnych rozwiązań wspierających budżety domowe Polaków. Muszą być one z jednej strony dostosowane do sytuacji gospodarczej, a z drugiej – możliwe do udźwignięcia przez budżet państwa – zakończył Sasin w rozmowie z SE.

źródło: Super Express

Przeczytaj również