O ile jeszcze wrośnie wskaźnik inflacji w tym roku? Niestety, nie mamy dobrych wieści dla kierowców!

O ile jeszcze wrośnie wskaźnik inflacji w tym roku? Niestety, nie mamy dobrych wieści dla kierowców!

inflacja wzrost cen (4)

Podaj dalej

Polski rząd ma w ostatnim czasie sporą zagwozdkę, jeśli chodzi o temat wzrostu cen różnych produktów na terenie całego kraju. Problem jest jednak bardziej globalny, ponieważ wiele państw na świecie zmaga się z tematem wysokiej inflacji. O ile jeszcze urośnie wskaźnik inflacji w najbliższym czasie? Jakich wzrostów cen możemy się spodziewać? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie w naszym artykule.

Inflacja w tym roku podskoczy do niebotycznych rozmiarów? Niestety, wiele na to wskazuje

inflacja wzrost cen
fot. pixabay

Wiceminister finansów w czasach, w których rządziła jeszcze Platforma Obywatelska Ludwik Kotecki podkreśla, że jego zdaniem w połowie 2022 roku inflacja w naszym kraju może przekroczyć nawet 10 procent. Możemy spodziewać się zatem wzrostu cen energii, prądu, gazu czy też innych usług. Podwyżki cen zapowiedziały duże firmy, takie jak chociażby PKP czy Ikea. Dlatego też podwyżki cen produktów odczujemy na własnej skórze w różnych materiach.

Z informacji przedstawionych przez analityków PKO BP wynika, iż dynamiczny wzrost cen jest po części spowodowany obniżką akcyzy na paliwa. To spowodowało m.in. najwyższy od ponad 10 lat wzrost cen żywności w sklepach, jaki możemy zaobserwować od dłuższego czasu.

– Przyczyniły się do niego prawdopodobnie wysokie ceny importowanej żywności szklarniowej, rosnące ceny warzyw i owoców, a także nabiału i pieczywa. Na rynku krajowym zauważalny jest wpływ rosnących cen energii na żywność przetworzoną – uważają analitycy PKO BP.

Niższy podatek na paliwa będzie miał wpływ na wzrost cen. Musimy się na to przygotować

inflacja wzrost cen
fot. pixabay

Niższy podatek na paliwa może ująć z rocznego wskaźnika inflacji nawet prawie 1 pkt. procentowy. To pokazuje, że sytuacja inflacyjna w tym roku będzie dla nas bardzo trudna. A gdy w końcu rząd wróci do wyjściowych stawek akcyzy i VAT, to znowu zaobserwujemy skokowy wzrost cen paliw i nośników energii. Tak źle i tak niedobrze – tak można po krótce skomentować to co nas czeka w najbliższym czasie…

źródło: Gazeta Prawna

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News