Nowy obowiązek dla polskich kierowców! Zapomnisz o tym? Zapłacisz 3 tysiące zł mandatu!

Nowy obowiązek dla polskich kierowców! Zapomnisz o tym? Zapłacisz 3 tysiące zł mandatu!

ankieta wśród kierowców

Podaj dalej

Zima nie oszczędza kierowców w ostatnich dniach, a na dodatek polscy kierowcy muszą pamiętać, by przestrzegać swój nowy obowiązek. Za zapominalstwo grozi bowiem poważny mandat w wysokości nawet 3 tysięcy złotych, który raczej każdy z nas wolałby uniknąć, zwłaszcza w tych trudnych czasach, w jakich aktualnie żyjemy. O czym dokładnie mowa? Na co trzeba uważać? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie oczywiście w naszym artykule, zapraszamy.

Nowy obowiązek dla polskich kierowców. Zapomnisz o tym? Zapłacisz duży mandat!

światła z groźbą mandatu kierowca samochód
Pixabay

Każdy kierowca podczas trudnych warunków atmosferycznych musi pamiętać o dodatkowych obowiązkach, jakie na niego spadają podczas tego okresu Przede wszystkim obowiązkowe dla nas wszystkich jest odśnieżenie swojego samochodu. Kierowcy muszą pamiętać, by ich samochody były odpowiednio przygotowane na drogi i odpowiednio odśnieżone. Niedopuszczalna jest sytuacja, w której udajemy się na drogę w nieodpowiednio odśnieżonym aucie lub nieodpowiednio oczyszczoną przednią szybą. Za to grozi duży mandat w przypadku kontroli policyjnej, o czym należy bezwzględnie pamiętać w tych warunkach.

Kierowcy często nie pamiętają o tym, by odśnieżyć jednak swoje samochody. A warto w tym momencie przypomnieć, co na ten temat mówią przepisy, które są jednoznaczne w tym aspekcie, o czym przypomina serwis Interia. Przywołujemy art. 66 ust. 1, który mówi, że każdy pojazd musi być tak utrzymany, aby korzystanie z niego:

  • nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę;
  • nie zakłócało spokoju publicznego przez powodowanie hałasu przekraczającego poziom określony w przepisach szczegółowych;
  • nie powodowało wydzielania szkodliwych substancji w stopniu przekraczającym wielkości określone w przepisach szczegółowych;
  • nie powodowało niszczenia drogi;
  • zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu.

W przypadku poruszania się po drodze pojazdem nieodpowiednio odśnieżonym grozi nam mandat w wysokości 500 złotych. Jeśli z kolei ruszyliśmy już w drogę zaśnieżonym autem i spadł z niego kawał śniegu, grozi za to już nawet 1000 złotych kary, bowiem ten czyn kwalifikowany jest jako stworzenie zagrożenia na drodze. W niektórych przypadkach kara ta może być nawet jeszcze wyższa.

Kierowcy często o tym zapominają, a później jest zdziwienie i ogromny mandat od policji

kurs redukujący punkty karne word policja kursy redukcja
fot. pixabay

„Artykuł 66 Ustawy prawo o ruchu drogowym określa, że pojazd musi być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę. Popełnienie takiego wykroczenia może skutkować mandatem karnym w wysokości nawet 3000 złotych” – tłumaczy zakopiańska policja w swoim wpisie na Facebooku.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News