Nowe świadczenie z budżetu państwa. Dostaniecie nawet 3176 zł na konto. Niektórzy już dostali przelewy

Nowe świadczenie z budżetu państwa. Dostaniecie nawet 3176 zł na konto. Niektórzy już dostali przelewy

dopłaty termo

Podaj dalej

Polacy mogą korzystać z kolejnego świadczenia, które ma na celu ułatwienie im życia w trudnych czasach, w jakich przyszło nam żyć. Projekt ustawy o dodatkowych pieniądzach został już przyjęty przez Radę Ministrów, a ze środków będzie mogło skorzystać niemal pół miliona Polaków. Na czym dokładnie będzie polegało owe świadczenie? Jak je uzyskać? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie oczywiście w naszym artykule, gdzie znajdziecie wszelkie informacje na ten temat.

Polacy otrzymają nowe świadczenie. Kto może się o nie ubiegać?

doplata pieniadze rzad
fot. freepik

Wiceminister rodziny Paweł Wdówik w rozmowie z PAP opowiedział o tym, jak ma wyglądać świadczenie i kto może liczyć na dodatkowe pieniądze.

„Nasze rozwiązanie różnicuje poziom wsparcia zależnie od tego, jak niezależna jest osoba z niepełnosprawnością. Nowa miara, zgodna z kryteriami, które WHO ogłosiło już w 2001 roku, czyli tak zwanej międzynarodowej klasyfikacji funkcjonowania ICF, opiera się nie na orzeczeniu medycznym – z jaką jednostką chorobową mamy do czynienia, ale na tym, co człowiek może, a czego nie może zrobić. Nasza propozycja zakłada wprowadzenie trzech progów wsparcia. Najmniejsze świadczenie wyniosłoby 50 proc. wysokości renty socjalnej, średnie – 100 proc., a największe 200 proc” – tłumaczy Wdowik.

Projekt rządowy zakłada, że każda osoba z niepełnosprawnością będzie mogła wystąpić o ustalenie poziomu potrzeby wsparcia.

Dodatkowe pieniądze dla Polaków. Jak się o nie ubiegać?

pieniądze dodatek zus
fot. freepik

„Jeżeli do tej pory opiekun otrzymywał specjalny zasiłek opiekuńczy – 620 zł, a osoba z niepełnosprawnością uzyska na przykład 85 punktów w skali ICF, to otrzyma świadczenie równe rencie socjalnej, czyli na dzisiaj 1588 zł. W tej chwili zasiłek dla opiekuna jest jeszcze ograniczony kryterium dochodowym i dodatkowo przyznawane jest ono tym opiekunom, którzy nie pracują. Tutaj nie będzie żadnych kryteriów” – dodał Wdowik.

Co sądzicie o tym świadczeniu? Uważacie, że jego wprowadzenie jest konieczne? Dajcie nam znać w komentarzach!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News