Nowe przepisy dla kierowców staną się faktem! Zmieni się praktycznie wszystko!

Nowe przepisy dla kierowców staną się faktem! Zmieni się praktycznie wszystko!

wakacyjne statystyki pijani kierowcy pod wpływem nowe przepisy

Podaj dalej

Parlament Europejski zamierza powalczyć z problemem pijanych kierowców. Wkrótce można spodziewać się zatem kolejnej zmiany w przepisach. Zmiany głównie mają dotyczyć prowadzenia samochodu po spożyciu alkoholu oraz dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym. PE już ma przygotowany wstępny projekt, który będzie miał za zadanie rozprawienie się z pijanymi kierowcami.

Parlament Europejski chce rozprawić się z pijanymi kierowcami. Szykują się ogromne zmiany w przepisach!

prawo jazdy od nowa egzamin kobieta za kierownicą umiejętności kolizja olkusz
fot. pixabay

Parlament Europejski uważa, że trzeba jak najszybciej dokonać zmiany bezpieczeństwa na europejskich drogach. Od 2010 do 2020 roku liczba śmiertelnych ofiar wypadków spadła co prawda o 36 procent, jednak Unia Europejska założyła sobie w roku 2010, że spadek wyniesie około 50 procent. Dlatego też można powiedzieć, że założenia nie zostały spełnione, stąd też planowane jest podjęcie kolejnych, radykalnych kroków. Głównie zmienić mają się dwa aspekty.

Parlament chce dążyć do rozszerzenia obszarów na drogach, w których maksymalna prędkość będzie wynosiła jedynie 30 kilometrów na godzinę. PE uważa, że takie ograniczenie powinno obowiązywać nie tylko w strefach zamieszkania, ale również na terenach miast, gdzie mamy do czynienia z intensywnym ruchem pieszych i rowerzystów. Co ciekawe, wcześniej taki pomysł został zrealizowany w Paryżu, Hiszpanii czy Brukseli. Według nieoficjalnych danych dało to miarodajny efekt – liczba śmiertelnych ofiar miała zostać w tych miejscach obniżona o 25 procent.

Nowe przepisy już są przygotowywane. Niedługo można spodziewać się ich ogłoszenia!

piłkarz gwiazda pod wpływem alkoholu maciej szczęsny
fot. pixabay

PE chce także zmienić sposób karania kierowców, którzy wyruszą na drogę pod wpływem alkoholu. Miałby zostać wprowadzony limit 0,0 promila na terenie całej Europie. Byłaby to spora ewolucja, ponieważ w Europie często kierowcy podczas kontroli we krwi mogą mieć 0,5 promila. U nas w kraju limit ten wynosi 0,2 promila. Póki co zerowy wynik obowiązuje tylko w Czechach, Słowacji, Rumunii i Węgrzech. Ciekawe czy faktycznie ten pomysł się sprawdzi, bo nie ukrywajmy, to byłaby ogromna rewolucja. Ale jeśli miałaby przyczynić się do poprawy na naszych drogach, to jesteśmy „za”.

Przeczytaj również