Nowa tarcza antyinflacyjna nam nie pomoże? "Inflacja będzie rosnąć już w styczniu"

Nowa tarcza antyinflacyjna nam nie pomoże? "Inflacja będzie rosnąć już w styczniu"

ubezpiecznie oc polisa

Podaj dalej

Wiele wskazuje na to, że pomimo wprowadzania rządowych programów antykryzysowych, sytuacja związana z inflacją będzie się tylko pogarszała. Już w styczniu inflacja może wynieść 9,5 procent, a to prosta droga do tego, aby wskaźnik wskazał nawet ponad 10 procent. Z informacji przedstawionych przez ekonomistów bankowych możemy spodziewać się wyższych cen za prąd i gaz, a i ceny paliw w niedalekiej przyszłości mogą wrócić do wysokich cen za litr benzyny, diesla czy LPG.

Nowa tarcza antyinflacyjna nie pomoże mieszkańcom tylko spowoduje kolejne wzrosty? Niestety, wiele na to wskazuje!

kobieta plan oszustwo kradzież pieniądze samochód
fot. pixabay

„Rzeczpospolita” uważa, że inflacja może wzrosnąć z powodu wprowadzenia programów rządowych do walki z kryzysem. Przewidują to zarówno ekonomiści banku PKO BP czy banku Pekao, o czym możemy przeczytać w dzisiejszym wydaniu „Rz”. – Styczeń może rzeczywiście być kumulacją czynników inflacyjnych, a tarcza antyinflacyjna 2.0 jeszcze nie wejdzie w życie. Naszym zdaniem ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosną o ok. 9 proc. – uważa ekonomista Pekao, Karol Pogorzelski.

Wszystkie wyżej wspomniane działania mogą pojawić się na rynku mimo obowiązywania tarczy antyinflacyjnej, która miała nam pomóc z trudną sytuacją w kraju. Dlatego też rząd chce wprowadzić drugą wersję tarczy, aby zapobiec kolejnym ewentualnym kryzysom. Przypomnijmy, że na mocy nowej tarczy, według słów Mateusza Morawieckiego, VAT na paliwo zostanie obniżony z 23 do 8 procent, dzięki czemu ceny na stacjach benzynowych w całym kraju mają spaść nawet o 70 groszy. To z pewnością dobra informacja dla kierowców, jednak skutki tego typu działań mogą finalnie okazać się opłakane.

Czekamy na kolejne informacje w tej sprawie. Jedno jest pewne – będzie bardzo ciężko

mandat pieniadze samochod

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Urząd Regulacji Energetyki w nadchodzących tygodniach gaz ma zdrożeć o 54 procent, a energia elektryczna o 24 procent. Są to spore wzrosty, a warto dodać, że jeśli chodzi o sytuacje samych przedsiębiorców, to te podwyżki mogą finalnie być jeszcze wyższe i sięgać nawet łącznie kilkuset procent. Trzeba zatem dokładnie się zastanowić, jak podejść do tej sytuacji i jakie kroki podejść, aby zażegnać sytuacji kryzysowej, ponieważ jeśli spojrzymy na to bardziej globalnie, to problem wydaje się być niezwykle trudny dla społeczeństwa.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News