Nowa metoda na unikanie mandatu. Przekroczyłeś prędkość? Możesz wymigać się od płacenia kary!

Nowa metoda na unikanie mandatu. Przekroczyłeś prędkość? Możesz wymigać się od płacenia kary!

mandat przepisy policja zatrzymanie postój

Podaj dalej

Wielu kierowców często ma problem z przestrzeganiem obowiązującej prędkości na danej drodze. Kiedy zignorujemy jednak przepisy, musimy się liczyć z tym, że czekać na nas może mandat karny. Jak temu jednak zapobiec? Jakie są metody na walkę z takimi karami? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie oczywiście w naszym artykule, zapraszamy!

Nowe metody kierowców na unikanie mandatów. Jak temu zapobiec?

Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault, w rozmowie z MotoFakty podkreśla, że wielu kierowców mimo wielu metod monitorowania prędkości, w dalszym ciągu jest na bakier z przepisami.

– Pomimo skuteczności i rozwoju metod monitorowania na przykład prędkości pojazdów, takich jak fotoradary czy odcinkowe pomiary prędkości, to gdy te narzędzia nie są dostępne lub nie dość efektywne, na uwagę zasługują niestandardowe techniki. Bardziej prawdopodobne, że kierowca zwolni, widząc na ulicy dziecko biegnące za piłką niż widząc jedynie znak przejścia dla pieszych, nawet jeśli później okaże się, że to tylko realistyczny rysunek lub postać z kartonu – mówi Adam Bernard.

Dodatkowym oddziaływaniem na zachowanie kierowców może być jednak tablica świetlna pokazująca aktualną prędkość przejeżdżającego samochodu. Skuteczne mogą być też nietypowe progi spowalniające – ukośne, a nie prostopadłe, które mogą skłonić kierowców do tego, by nieco bardziej uważali.

Iluzja czasem wystarczy, by poskromić niesfornych kierowców

– Czasami jednak wystarczy wykorzystać iluzję. W Chicago na niebezpiecznym zakręcie, na którym dochodziło do wielu wypadków, namalowano białe linie w poprzek drogi – każda linia bliżej następnej, gdy samochody zbliżały się do zakrętu. To postrzeganie zmniejszających się odległości sprawiało, że kierowcy myśleli, iż jadą szybciej niż w rzeczywistości i zwalniali. Trójwymiarowe iluzje pojawiały się także na drogach na świecie w postaci namalowanych progów spowalniających i naklejek imitujących dziury w nawierzchni. Wadą tego rodzaju rozwiązań jest to, że gdy kierowcy odkryją, iż to tylko sztuczka, mogą wracać do poprzedniego zachowania. Prowadzi to do wniosku, że należy zachęcać kierowców na różne sposoby do bezpiecznych zachowań, ale u podstaw zawsze powinna być wiedza, świadomość i odpowiedzialność – podsumowuje Adam Bernard.

A wy, co o tym sądzicie? Wiecie jak unikać mandatów? Dajcie nam znać w komentarzu, wasze zdanie jest dla nas ważne!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News