Nowa benzyna na stacjach paliw w Polsce! Niemcy od dawna ją mają, czy Polacy się do niej przekonają?

Nowa benzyna na stacjach paliw w Polsce! Niemcy od dawna ją mają, czy Polacy się do niej przekonają?

Nowa benzyna na stacjach paliw w Polsce! Niemcy od dawna ją mają, czy Polacy się do niej przekonają?

Podaj dalej

Nowa benzyna na stacji paliw w Polsce to temat, który zawsze wywołuje spore poruszenie wśród kierowców. Wprowadzenie benzyny E10 jest kontrowersyjne, bowiem nie wszystkie pojazdy mogą z niej korzystać. Mimo tego jest to tańszy surowiec, który ma zostać wprowadzony do naszego kraju. Jak to dokładnie ma wyglądać? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie oczywiście w naszym artykule.

Nowa benzyna na stacji paliw w Polsce! Kierowcy będą nią zachwyceni czy jednak sceptyczni?

ceny paliw paliwo benzyna diesel
fot. freepik.com – Mstandard

Od 1 stycznia 2023 roku obowiązuje nowelizacja ustawy o biopaliwach. Polskie stacje mogą wprowadzić do oferty paliwo E10, ale jednak ma to nastąpić dopiero od 1 stycznia 2024 roku. Stacje paliw podchodzą ostrożnie do tematu i bardzo dobrze. Jaka jednak będzie cena paliw? Z informacji Autokultu wynika na to, że… jak na razie nie wiadomo, bowiem może jeszcze wiele w tym temacie się wydarzyć.

Wiele wskazuje jednak na to, że popyt na nowe paliwo nie będzie wysoki. Chęć zakupu paliwa przez poszczególnych kierowców może bowiem być uzależniona od tego, czy będą chcieli oni stosować to paliwo bez ryzyka awarii silnika. Adam Lehnort z sieci ProfiAuto w rozmowie z Autokult wypowiedział się na temat nowego paliwa, które ma zostać wprowadzone na polskie stacje.

„Na szeroką skalę biokomponenty w Europie dodawane są do paliwa od 2009 roku. Producenci mieli zatem czas na zrobienie badań i dostosowanie swoich jednostek do większej ilości biokomponentów w paliwie. Starsze pojazdy nie były testowane w takim środowisku, dlatego tak naprawdę nie wiemy, jak taka ilość biokomponentów wpłynie nie tylko na kondycję silnika, ale także układu paliwowego” – tłumaczy ekspert.

Czy kierowcy muszą obawiać się tankowania benzyny E10?

zamieszki kradzieże paliwo paliwa benzyna diesel
fot. pixabay

Czy w takim razie faktycznie kierowcy muszą się bać? I tak, i nie. Wszystko zależy od tego, jak często będziemy korzystać z benzyny E10.

„Kłopoty mogą się pojawić w sytuacji długotrwałego tankowania takiego paliwa. Ale żeby precyzyjniej stwierdzić, jak nowa benzyna wpływa na silnik, musi minąć trochę czasu. Nie powinni tego jednak próbować właściciele youngtimerów, oldtimerów, posiadacze samochodów z bezpośrednim wtryskiem paliwa z pierwszych lat ich produkcji i wyposażonych w gaźnik – w tych przypadkach odradzane, a nawet zakazane jest tankowanie benzyną E10” – podkreśla ekspert.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News