Nosisz soczewki kontaktowe podczas jazdy? Grozi Ci ogromny mandat! Ale absurdalny przepis!

Nosisz soczewki kontaktowe podczas jazdy? Grozi Ci ogromny mandat! Ale absurdalny przepis!

wysoko-osadzona-maseczka-aby-nie-parowaly-okulary

Podaj dalej

Niektóre przepisy w naszym kraju są totalnie absurdalne i zdążyliśmy się już do tego przyzwyczaić. Jeśli dokładnie jednak się w nie zagłębimy, to często dochodzimy do wniosku, że jednak nie wszystko o nich wiemy. Tak się też stało i tym razem – czy domyślaliście się, że podczas jazdy z założonymi soczewkami może grozić wam mandat? Otóż tak, dlatego warto się podszkolić z przepisów.

Nosisz soczewki kontaktowe podczas jazdy? Grozi Ci ogromny mandat! Mowa tutaj nawet o 500 złotych

kierowcy zapłacą mandat

W przypadku, kiedy kierowcy prowadzą samochód z założonymi soczewkami, a w naszym prawie jazdy widnieje zapis, że powinniśmy korzystać z okularów grozi nam mandat karny. I nie mówimy tutaj wcale o groszowych kwotach, ponieważ w takich przypadkach możemy zapłacić nawet 500 zł kary. W skrajnych przypadkach grozi nam nawet utrata prawa jazdy. Grubo, nie? Takie są jednak fakty i trzeba sięz tym pogodzić.

Skąd dowiedzieć się, czy możemy jeździć w soczewkach? Wszystko można wywnioskować z prawa jazdy. Na tylnej części dokumentu za każdym razem są bowiem podane numery, które opisują wadę wzroku. W przypadku napisu 01.01 – musimy nosić okulary, a w przypadku 01.02 – możemy jeździć w soczewkach kontaktowych. Numer 01.03 oznacza szkła ochronne, 01.04 szkła matowe, natomiast 01.06 okulary lub soczewki kontaktowe.

Nie masz okularów tylko soczewki? Lepiej sprawdź w prawie jazdy, czy możesz tak jechać

Wszystko zatem jest dokładnie opisane w waszym prawie jazdy. Musicie się do tego stosować, ponieważ podczas kontroli przeprowadzanej przez nadgorliwego funkcjonariusza możecie narazić się na niepotrzebne problemy. Im nie wytłumaczysz, dlaczego nosisz soczewki. Ma być tak jak w dokumencie i tyle. A jak nie, to proszę bardzo – czeka was wtedy wysoki mandat. Warto zatem mieć to na uwadze i stosować się do tych przepisów. Co o tym sądzicie? Wiedzieliście o tym, czy dopiero teraz robicie zdziwione miny?

Przeczytaj również