Nie masz gaśnicy w samochodzie? W takim razie możesz otrzymać ogromny mandat?!

Nie masz gaśnicy w samochodzie? W takim razie możesz otrzymać ogromny mandat?!

gaśnica

Podaj dalej

Gaśnica to rzecz, którą warto mieć w swoim samochodzie. Przepisy jednoznacznie regulują to w ten sposób, że w każdym samochodzie powinniśmy posiadać gaśnicę. Czy jest to jednak obowiązkowe i czy za brak gaśnicy grozi nam mandat karny? Tego dowiecie się z naszego artykułu – i uprzedzamy już teraz, wielu z was może solidnie się zdziwić! 500 złotych piechotą nie chodzi, więc warto pamiętać o naszych obowiązkach.

Gaśnica w samochodzie to element obowiązkowy wyposażenia każdego auta. Nie masz jej? Grozi Ci duży mandat!

gaśnica

Odpowiedzi na to pytanie spróbuje udzielić nam Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 31 grudnia 2002 roku. Z niego wynika, iż każdy kierowca ma obowiązek wyposażyć swój samochód w gaśnicę samochodową. Powinna ona znajdować się w miejscu łatwo dostępnym, gdybyśmy potrzebowali jej nagle użyć. Ponadto podczas każdego przeglądu samochodowego, diagnosta musi sprawdzić, czy w pojeździe znajduje się wymagana gaśnica. Choć jak wiemy z autopsji – ten element kontroli nie zawsze jest sprawdzany.

Wielu kierowców o tym jednak zapomina. Co w takim przypadku, kiedy to podczas kontroli drogowej nie będziecie w stanie pokazać funkcjonariuszom swojej gaśnicy? Wówczas grozi wam mandat w wysokości od 20 złotych do nawet 500 złotych. Trzeba przyznać, że widełki są spore i w przypadku szczególnego pecha, możecie nawet zapłacić aż 500 złotych za swoje gapiostwo. A to chyba jednak jest już lekka przesada. Choć w sumie, za głupotę i niewiedzę trzeba płacić. Tak to już jest.

Lepiej o tym pamiętać. Nikt z nas chyba nie chciałby zapłacić 500 złotych za swoje gapiostwo…

Pamiętajcie, że gaśnica to element obowiązkowy wyposażenia każdego samochodu. Trzeba ją też zalegalizować w postaci sprawdzeniu proszku i naboju w serwisie gaśnic. Nie jest to jakiś drogi zabieg, ponieważ będzie nas to kosztowało maksymalnie 20-30 złotych. A warto pamiętać, że przy zakupie nowej gaśnicy, nie będziecie musieli martwić się o jej sprawność przez dobrych kilka lat. Okres gwarancyjny każdej gaśnicy to około 5 lat od daty jej produkcji. A teraz przyznawać się – macie wszyscy gaśnicę w wyposażeniu swojego samochodu? Jeśli nie, to czas to zmienić. Bo chyba nie chcecie dostać mandatu za waszą nieuwagę!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News