Masz taki kod na swoim prawo jazdy? Możesz zapłacić nawet 5000 zł kary!

Masz taki kod na swoim prawo jazdy? Możesz zapłacić nawet 5000 zł kary!

Masz taki kod na swoim prawo jazdy? Możesz zapłacić nawet 5000 zł kary!

Podaj dalej

Wielu kierowców nie do końca zna wszystkie uprawnienia, jakie oferuje im ich prawo jazdy. Okazuje się jednak, że jeśli nie do końca będziemy wiedzieli, jaki kod na swoim prawie jazdy mamy na odwrocie, mogą czekać na nas poważne konsekwencje. Warto zatem sprawdzić kody ograniczeń na prawie jazdy. Jakie konkretnie? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie oczywiście w naszym artykule.

Masz taki kod na swoim prawo jazdy? Musisz bardzo uważać!

prawo jazdy nowe przepisy dla kierowców

Kody i subkody znajdujące się na prawie jazdy uszczegóławiają poszczególne ograniczenia kierowców. Kod 01 oznacza konieczność korekty wzroku, a natomiast kod 01.06 na odwrocie prawa jazdy oznacza okulary lub szkła kontaktowe, które należy posiadać podczas prowadzenia samochodu. Jeśli zapomnicie o tym, policjanci mogą nałożyć na was mandat w wysokości 500 złotych. Kody ograniczeń dotyczą jednak nie tylko wzroku, ale również słuchu czy też odpowiednich modyfikacji pojazdu.

Częsty w prawie jazdy jest też kod 71, który oznacza wtórnik prawka. Kierowcy muszą też uważać na pojawienie się w swoim dokumencie kodu 05.08, który oznacza zakaz spożywania alkoholu. Kody mogą potwierdzać też nasze uprawnienia. Kod 96 to kod pozwalający na kierowanie konkretnym zespołem pojazdów. Warto to wiedzieć, by potem nie było zdziwienia podczas policyjnej kontroli, kiedy to funkcjonariusze każą wam zapłacić mandat za nieznajomość przez was waszego dokumentu.

Kierowcy często o tym zapominają i później muszą płacić mandaty…

A wy, jaki macie kod na odwrocie swojego prawo jazdy? Czy spotkaliście się już kiedyś z sytuacją, kiedy za nieznajomość swoich uprawnień dostaliście wy lub wasi znajomi mandat? Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach, wasze zdanie jest dla nas bardzo ważne.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News