Masz taką naklejkę na tablicy rejestracyjnej? Możesz trafić za to do więzienia!

Masz taką naklejkę na tablicy rejestracyjnej? Możesz trafić za to do więzienia!

przednia szyba naklejka diesel

Podaj dalej

Naklejka na szybie samochodu to temat, który od dłuższego czasu dręczy wielu kierowców. Niektórzy z nas wolą jej nie mieć u siebie, inni z kolei nie wiedzą jak się jej pozbyć. Okazuje się, że za posiadanie naklejki na tablicy rejestracyjnej można nawet trafić do więzienia. O co tak naprawdę chodzi? Co na ten temat mówią przepisy? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie w naszym artykule, gdzie znajdziecie wszelkie informacje na ten temat.

Masz naklejkę na swoim samochodzie? Możesz trafić za to nawet do więzienia!

Polscy kierowcy są przestraszeni, że z powodu naklejenia flagi Polski na swojej tablicy rejestracyjnej w miejsce flagi Unii Europejskiej można zostać ukaranym karą więzienia, o czym informuje serwis Interia. Wielu internautów jest oburzona takimi doniesieniami. Miałyby one być ściśle powiązane ze znowelizowanymi przepisami Kodeksu karnego. Chodzi tutaj o art. 306c, który przewiduje kary dla osób, które dopuszczą się kradzieży tablic, ich podrabiania czy też przerabiania.

„Par. 1 – Kto dokonuje zaboru tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego, umożliwiającej dopuszczenie tego pojazdu do ruchu na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, albo w celu użycia za autentyczną tablicę rejestracyjną pojazdu mechanicznego podrabia lub przerabia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5
Par. 2 – Tej samej karze podlega, kto używa tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego nieprzypisanej do pojazdu, na którym ją umieszczono, albo używa jako autentycznej podrobionej lub przerobionej tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego” – czytamy w przepisach.

Przepisy wejdą w życie od października. Musicie być na to gotowi

dwie naklejki na szybie

Warto jednak odnotować, że przepisy wejdą w życie 1 października 2023 roku, więc jeszcze nie musimy się bać o ich egzekucję. Ponadto prawnicy uważają, że nalepienie naklejki chociażby z polską flagą nie powinno być traktowane jako przestępstwo. W związku z tym możecie być raczej spokojni, choć sam przepis w sobie jest mocno kontrowersyjny i może być różnie interpretowany. Jak to będzie wyglądało ostatecznie, tego dowiemy się w kolejnych miesiącach.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News