Mandat za brak prawa jazdy w Polsce jest bardzo bolesny. Ile zapłacimy i w jakiej sytuacji?

Mandat za brak prawa jazdy w Polsce jest bardzo bolesny. Ile zapłacimy i w jakiej sytuacji?

prawo jazdy egzamin

Podaj dalej

Prawo jazdy to obowiązkowe uprawnienie każdego kierowcy, który ma zamiar jeździć po drogach. Jest to oczywiste, choć mimo tego w dalszym ciągu na drogach nie brakuje osób, które poruszają się samochodem bez wymaganych uprawnień. Rząd walczy z tym od wielu lat, wprowadzając to coraz to surowsze kary. Jak teraz sytuacja dot. kar wygląda i jaki mandat grozi osobom poruszającym się po drogach bez prawa jazdy? Śpieszymy z tłumaczeniem.

Mandat za brak prawa jazdy w Polsce jest bardzo wysoki

prawo jazdy wymiana

Jeszcze kilka lat temu za brak dokumentu w portfelu trzeba było zapłacić 50 złotych. Teraz już nie ma takiej kary, ponieważ prawo nie wymaga od nas wożenia w portfelu dokumentu potwierdzającego nasze uprawnienia. W naszym artykule skupiamy się jednak na przypadkach osób, które poruszają się po drogach bez wymaganych uprawnień. Osoby, które zostaną zatrzymane przez funkcjonariuszy policji i okaże się, że nie mają należytych uprawnień, muszą liczyć się z bardzo poważną karą. W takiej sytuacji prowadząca osoba otrzyma mandat o wysokości 500 złotych, a i na tym konsekwencje się nie skończą.

W przypadku, gdy policja zatrzyma do kontroli pojazd i osoba, która go prowadziła nie będzie miała odpowiednich uprawnień, to auto musi trafić poza obręb drogi. Wówczas musi go natychmiast przejąć osoba, która posiada odpowiednie uprawnienia, bo w przeciwnym razie samochód trafi na parking depozytowy. Oprócz tego w sytuacji, gdy zatrzymana zostanie osoba nie posiadająca należytych uprawnień, sprawa może trafić do sądu, gdzie grzywna może wynieść nawet 5 tysięcy złotych. Ponadto takiej osobie grozi również wówczas zakaz prowadzenia pojazdów na określony czas.

Mandat za brak prawa jazdy możesz nawet otrzymać w sytuacji, kiedy je posiadasz!

ceny paliw

Co ciekawe, na tego typu mandat można nadziać się również posiadając prawo jazdy. Kiedy? Na przykład w okresie wakacyjnym, kiedy zdecydujecie się wynająć kampera. Warto wtedy sprawdzić jego DMC, ponieważ jeśli będzie ono przekraczało 3,5 tony, to wówczas nie będziecie mogli go prowadzić. No chyba, że oprócz kategorii B posiadacie również prawo jazdy kategorii C. Miejcie to lepiej na uwadze.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News