Kto ma prawo zarekwirować nasz samochód? Wielu kierowców zupełnie o tym nie wie! [LISTA]

Wielu z was zapewne wie o tym, że według przepisów obowiązujących w naszym kraju kierowcy może zostać zarekwirowany samochód. Liczba przypadków, kiedy może zostać wdrożony ten przepis nie jest szeroka, jednak warto mieć wiedzę na ten temat, by później nie było zdziwienia podczas kryzysowej sytuacji. Kiedy i kto ma prawo zarekwirować nasz samochód? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie rzecz jasna w naszym artykule. Zapraszamy!

Kto ma prawo zarekwirować nasz samochód? Wielu kierowców zupełnie o tym nie wie! [LISTA]
Podaj dalej

Kto ma prawo zarekwirować nasz prywatny samochód? Kierowcy często o tym nie wiedzą!

dacia nowy samochód hybryda
Freepik/Prostooleh

Do zatrzymania samochodu dochodzi bardzo rzadko, jedynie w ściśle uzasadnionych przez prawo przypadkach. Najczęściej nasze auto może zostać po prostu odholowane na parking policyjny lub depozytowy. Samochód może jednak zostać też zatrzymany na mocy postanowienia prokuratura lub sądu, ale też czasami z powodu długów. Warto też dodać, że samochód może zostać zabrany przez wojsko, które przygotowuje się do mobilizacji. Wojsko ma bowiem zagwarantowane przez ustawę prawo do świadczeń rzeczowych od obywateli. Cywilne auto może jednak w takich sytuacjach być zabrane na nie dłużej niż 48 godzin. Właściciel pojazdu w przypadku użyczenia samochodu wojsku otrzyma oczywiście ryczałt w wysokości 300 złotych za każdą dobę korzystania z samochodu przez żołnierzy. W ciągu roku auto może skorzystać z pojazdu aż trzy razy. Takie rzeczy praktycznie jednak się nie dzieją, więc możecie być względnie spokojni w tym temacie.

Prywatny samochód może być też skonfiskowany w przypadku użycia go w „charakterze broni”. Co to oznacza? Oznacza to, że gdy użyjemy samochodu w celu wyrządzenia komuś krzywdy, to nasz samochód może zostać zatrzymany lub skonfiskowany, w zależności od decyzji sądu, który może uznać przypadek konkretnego pojazdu jako narzędzie przestępstwa. Podobnie sprawa wygląda, gdy samochód jest traktowany jako dowód w sprawie. W tego typu sytuacjach policja może go zabezpieczyć do czasu wyjaśnienia sprawy.

Musicie mieć się na baczności

zakaz jazdy samochodem dojeżdżania do pracy
Pixabay/Jarmoluk

Auto może zostać także skonfiskowane w przypadku zajęcia komorniczego. Jeśli mamy długi i ich regularnie nie spłacamy, to nasz samochód może zostać zabezpieczony na rzecz długu. Jak sami zatem widzicie – sytuacji, w których możemy stracić auto jest całkiem sporo. Warto wiedzieć o wszystkich tych przypadkach, by później nie było niepotrzebnego zdziwienia.

Przeczytaj również