Kradzione tablice rejestracyjne są coraz bardziej popularne. Wiele osób zapomina, że grozi za nie kara więzienia

Kradzione tablice rejestracyjne są coraz bardziej popularne. Wiele osób zapomina, że grozi za nie kara więzienia

tablica rejestracyjna samochod

Podaj dalej

W ostatnim coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z kradzionych tablic rejestracyjnych. Oczywiście nie mówimy tutaj o osobach normalnych, a o zwykłych złodziejach, którzy pozyskują kradzione blachy, by kraść paliwo na stacjach benzynowych. Niestety, większość z nich jest na tyle lekkomyślna, że zapomina, iż za taki czyn grozi kara pozbawienia wolności.

Złodzieje coraz częściej decydują się na kradzież tablic rejestracyjnych. Robią to z premedytacją i nie czują skrupułów

tablica rejestracyjna

Kierowcy, którzy tracą swoje tablice rejestracyjne na rzecz złodziei muszą mierzyć się z wieloma przykrymi konsekwencjami. Muszą oni bowiem postarać się wówczas o wydanie duplikatu lub zająć się tematem przerejestrowania samochodu, aby nie narażać się na konsekwencje. Ministerstwo Sprawiedliwości co prawda w nadchodzącym czasie ma się zająć tematem zaostrzenia przepisów związanych z kradzieżami tablic, ale aktualnie kierowcy są dosyć słabo chronieni w tym temacie.

A to wszystko jest bardzo często wykorzystywane przez złodziei, którzy fałszywe blachy wykorzystują do napadania na stacje benzynowe. Kradzież tablic rejestracyjnych dotychczas była traktowana jako wykroczenie. Teraz po zmianach będzie to poważne przestępstwo, za które będzie groziła kara pozbawienia wolności nawet do pięciu lat. W nowelizacji przepisów w KK mają się pojawić nowe przepisy, które dokładnie będą regulowały kradzieże tablic rejestracyjnych.

Niedługo Ministerstwo Sprawiedliwości chce zaostrzyć przepisy. Chodzi o kradzież tablic rejestracyjnych

tablica rejestracyjna samochod

W ramach nowelizacji pojawią się dwa artykuły, o których informował już resort sprawiedliwości. Poniżej przedstawiamy wam treść nowych przepisów, które zostały zaproponowane. Jeśli chodzi o termin wprowadzenia zmian, to ten najprawdopodobniej będzie miał miejsce w drugiej połowie 2022 roku. Propozycje nowych przepisów:

Art. 306c w § 1 mówiący o karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat za kradzież lub podrobienie/przerobienie tablicy rejestracyjnej
Art. 306c § 2 mówiący o takiej samej karze za jazdę pojazdem wyposażonym w tablicę przypisaną do innego pojazdu

źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News