Kradzieże aut nadal się zdarzają. Jak często złodzieje porywali cudze pojazdy w tym roku? [RAPORT]

Kradzieże aut nadal się zdarzają. Jak często złodzieje porywali cudze pojazdy w tym roku? [RAPORT]

Kradzieże aut nadal się zdarzają. Jak często złodzieje porywali cudze pojazdy w tym roku? [RAPORT]

Podaj dalej

Każdy z nas wie doskonale, że ceny nowych samochodów poszły mocno do góry. Ceny nowych samochodów w ciągu ostatnich lat wzrosły nawet o 20 procent, dlatego też wielu z nas obawia się, czy z tego faktu złodzieje ponownie nie obiorą sobie na cel kradzieży naszych aut. Jak wygląda aktualna sytuacja z kradzieżami samochodów? Jak często złodzieje upatrują sobie cele wśród nas? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w naszym artykule.

Kradzieże aut nadal się zdarzają. Jakie samochody padają najczęściej ofiarą złodziei?

złodzieje paliwa kradną tablice jpg
www.freepik.com

W zeszłym roku w całym kraju skradziono łącznie 7098 samochodów osobowych i dostawczych, co jest wynikiem o 3 procent wyższym w porównaniu do roku 2020. Można zatem powiedzieć, że statystyka pod tym względem stoi na tym samym poziomie. Wśród najczęściej kradzionych samochodów dominują marki Toyota, Audi, BMW. W pierwszej dziesiątce znalazły się jednak też takie modele samochodów jak Volkswagen, Hyundai, Mercedes, Renault, Mitsubishi, Kia oraz Fiat. Kiedy najczęściej dochodzi do kradzieży samochodów?

– Najczęściej do kradzieży dochodzi w porze nocnej. Oczywistym jest, że bardzo rzadko sprawca kradzieży sięga po cudze auto dla siebie. Większość zgłoszonych przypadków kradzieży pojazdów to dzieło zorganizowanych grup przestępczych. Za każdą kradzieżą stoi łańcuch przynajmniej kilku osób. Dokonują one kradzieży systematycznie, planowo wybierając daną markę i model mając uprzednio przygotowany zbyt na części samochodowe – tłumaczy młodszy aspirant Joanna Kącka z KWP w Łodzi, cytowana przez serwis Moto Fakty.

Złodzieje nie odpuszczają. W dalszym ciągu dopuszczają się kradzieży samochodów

Złodziej

– Gangi trudniące się kradzieżami i paserstwem samochodów stale podnoszą swoje kwalifikacje, aby przełamać stosowane obecnie w pojazdach zabezpieczenia przeciwkradzieżowe. Ich łupem padają właściwie wszystkie pojazdy uruchamiane za pomocą tzw. inteligentnego kluczyka, którego zabezpieczenia nie stanowią żadnego problemu nawet dla mniej „wykwalifikowanych” złodziei, którzy dysponują odpowiednio spreparowanymi elektronicznymi narzędziami. Obecnie producenci stawiają głównie na zabezpieczenia elektroniczne, które niestety przy użyciu specjalistycznego sprzętu można w łatwy sposób obejść. W tym kierunku właśnie doskonalą się przestępcy – dodaje policjantka.

Jak sami zatem widzicie – musicie być bardzo uważni – złodzieje nie śpią. Pamiętajcie o tym i bądźcie czujni, by potem nie obudzić się z przysłowiową ręką w nocniku.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News