Kierowcy w Polsce masowo tracą prawo jazdy! Wszyscy są w szoku - co to za przepis?!

Kierowcy w Polsce masowo tracą prawo jazdy! Wszyscy są w szoku - co to za przepis?!

prawo jazdy badania psychotesty

Podaj dalej

Polscy kierowcy muszą od dłuższego czasu uważać, żeby w prosty sposób nie stracić swojego prawo jazdy. W ostatnim czasie doszło bowiem do wielu zmian w przepisach, na mocy których strata „prawka” jest łatwiejsza niż dotychczas. Wielu kierowców w niektórych sytuacjach nawet nie podejrzewa, że może im zostać odebrane prawo jazdy. O jakich sytuacjach mowa i na co trzeba koniecznie zwrócić uwagę?

Kierowcy w Polsce masowo tracą prawo jazdy! Co teraz?! O co tutaj chodzi?

prawo jazdy cena
fot. freepik

Policjanci w niektórych sytuacjach są zmuszeni do odebrania kierowcom prawo jazdy – mowa tutaj m.in. o przypadkach, kiedy kierujący pojazdem znajduje się pod wpływem alkoholu lub przekroczy prędkość w obszarze zabudowanym o 51 km/h. Do straty uprawnień może także doprowadzić m.in. dyskusja z funkcjonariuszem w sytuacjach, w których ma on podstawy do tego, aby uznać, że zachowujemy się niezgodnie z przepisami. Najłatwiej uprawnienia mogą stracić jednak nowi kierowcy, którzy w szczególności w takich sytuacjach muszą mieć się na baczności.

Kierowcy, którzy mają prawo jazdy krócej niż rok, muszą stosować się do innych przepisów, niż reszta. Jeśli taki kierowca od razu przekroczy limit 21 punktów karnych, może mu zostać natychmiastowo odebrane prawo jazdy. Podobny system działa wobec kierowców ze stażem krótszym niż dwa lata – jeśli tacy kierowcy w tym czasie dopuszczą się przynajmniej trzech poważnych wykroczeń na drogach, także mogą stracić uprawnienia. Warto o tym przypomnieć, ponieważ w ostatnim czasie doszło do masowych wręcz odbierania uprawnień, a później niektórzy kierowcy nie ukrywali zaskoczenia tego typu decyzjami. Warto to zatem podkreślić.

Kierowcy muszą pamiętać o niektórych przepisach. W przeciwnym razie będzie płacz i zgrzytanie zębami

fotoradary ograniczenie prędkości
fot. pixabay

Ponadto, funkcjonariusze policji mogą odebrać uprawnienia kierowcy, u których sytuacja zdrowotna może zostać uznana za uniemożliwiająca poruszanie się pojazdami. Tego typu decyzja może jednak zostać zmieniona, jeśli lekarz, do którego się udamy postanowi inaczej i wyda nam specjalne zaświadczenie, na mocy którego będziemy mogli prowadzić samochód. Trzeba więc przyznać, że w Polsce prawo jazdy całkiem łatwo można stracić – warto o tym pamiętać i stosować się do powszechnie obowiązujących zasad.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News