Kierowcy nie znają tego przepisu. I masowo są karani mandatem w wysokości 500 złotych!

Kierowcy nie znają tego przepisu. I masowo są karani mandatem w wysokości 500 złotych!

podwojny mandat policja

Podaj dalej

Ostatnio rozpoczęły się żniwa, co oznacza z kolei, że na polskich drogach zaczęło pojawiać się coraz więcej maszyn rolniczych, mamy tutaj na myśli w szczególności kombajny. Warto jednak pamiętać, że nie wszyscy kombajniści wiedzą, jak odpowiednio poruszać się po drogach i przede wszystkim zgodnie z przepisami. O czym trzeba pamiętać jadąc kombajnem po drodze publicznej? Odpowiedź na to pytanie poznacie oczywiście w naszym artykule.

Kierowcy nie znają tego przepisu i są karani mandatem w wysokości nawet 500 złotych. Sprawa jest poważna

kombajn autostrada

Osoba, która kieruje kombajnem musi pamiętać, by przed udaniem się na drogę publiczną musi zdemontować z przodu pojazdu znajdujący się tam zespół żniwny, nazywający się fachowo hederem. Sprzęt ten musi być każdorazowo transportowany na osobnym wózku. Jeśli kombajnista zapomni o tym, a napotka podczas trasy na kontrolę drogową, to za takie wykroczenie może zostać ukarany przez funkcjonariuszy policji mandatem karnym w wysokości nawet 500 złotych. Warto więc o tym pamiętać.

Kombajniści, którzy poruszają się z zamontowanym urządzeniem z przodu powoduje złamanie przepisów w postaci zasady zajmowania tylko prawego pasa jezdni podczas jazdy oraz dopuszczalnej normy szerokości pojazdu. Warto o tym pamiętać, by później nie było niepotrzebnego zdziwienia oraz mandatu, który na pewno nie jest teraz nikomu potrzebny, zwłaszcza w tych trudnych czasach, w jakich aktualnie przyszło nam żyć z powodu szalejącej inflacji.

Musicie uważać podczas jazdy kombajnem po drogach publicznych. Pamiętajcie o tym

Kombajnem na autostrade
Fot. KMP Łódź

Pamiętajcie, że kombajn w świetle prawa jest kwalifikowany jako wolnobieżny pojazd silnikowy, który szczegółowo został zdefiniowany w art 2. pkt 34 ustawy. Posłużymy się tutaj cytatem. „Pojazd wolnobieżny jest to pojazd silnikowy, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h, z wyłączeniem ciągnika rolniczego”. Aby kierować kombajnem należy posiadać uprawnienie kat. T, B, C1, C3, D1 lub D.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News