Kierowcy nerwowo sprawdzają swoje prawo jazdy. Masz w nim kod 78? Wygrałeś los na loterii

Kierowcy nerwowo sprawdzają swoje prawo jazdy. Masz w nim kod 78? Wygrałeś los na loterii

Polskie Prawo Jazdy

Podaj dalej

Wielu kierowców nie do końca zna wszystkie kody, jakie widnieją na odwrocie ich prawa jazdy. Nic dziwnego, kto by to wszystko spamiętał. Okazuje się jednak, że warto dokładnie sprawdzić swoje dokumenty. Kierowcy, którzy znajdą na odwrocie swojego prawa jazdy kod 78, są prawdziwymi szczęśliwcami. O co konkretnie chodzi i jakie przywileje są z tego tytułu? Tego dowiecie się z naszego artykułu, gdzie znajdziecie wszelkie informacje na ten temat.

Kierowcy nerwowo będą sprawdzali swój dokument prawa jazdy. Macie w nim kod 78? Jeśli tak, to macie farta

senior seniorzy prawo jazdy badanie badania
M.Zabolski

Kod 78 znajdujący się na dokumencie prawa jazdy jest bardzo przydatny, zwłaszcza początkującym kierowcom. Zazwyczaj taki kod widnieje u osób z niepełnosprawnościami lub u osób spoza naszego kraju. Jeśli jednak taki kod istnieje na prawie jazdy, oznacza to, że zadanie egzaminu jest o wiele łatwiejsze niż mogłoby się wydawać, o czym przypomina AutoKult. Kod 78 znajdujący się na prawie jazdy oznacza bowiem, że kierowcy mogą bez żadnych przeszkód prowadzić tylko i wyłącznie auta z automatyczną skrzynią biegów. Oznacza to, że nie ma obawy o to, że silnik zgaśnie podczas ruszania lub początkujący kierowca pomyli biegi.

Warto pamiętać, że podczas egzaminów na prawo jazdy kandydaci na kierowców muszą płynnie zmieniać biegi, wtedy kiedy silnik osiąga od 1800 do 2600 obrotów na minutę. Pierwsze cztery biegi powinny zostać już wrzucony, gdy pojazd ma prędkość 50 km/h. Jeśli kandydaci na kierowców o tym zapomną podczas egzaminu, muszą liczyć się z tym, że mogą otrzymać negatywny wynik swojego egzaminu. Dodatkowo dochodzą do tego takie kwestie jak hamowanie silnikiem czy włączanie neutralnego przełożenia. W samochodach z automatyczną skrzynią biegów takie problemy nie istnieją, więc kod 78 na prawie jazdy dużo ułatwia, choć też oczywiście trochę ogranicza.

Wiedzieliście o takim przepisie? Sprawdźcie swoje prawo jazdy

prawo jazdy terminowe bezterminowe wymiana obowiązek
fot. pixabay

Wiele wskazuje na to, że w przyszłości rynek motoryzacyjny będzie głównie podporządkowany samochodom z automatyczną skrzynią biegów. Jak sami zatem widzicie, powyższe rozwiązanie ma też swoje plusy, mimo że przez wielu może zostać uznawane za pójscie na łatwiznę. A wy, wiedzieliście o tym, że można zdawać egzamin na prowadzenie samochodów tylko z automatyczną skrzynią biegów czy jesteście tym faktem zaskoczeni? Dajcie nam znać w komentarzu, wasze zdanie jest dla nas istotne!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News