Kierowcy nerwowo sprawdzają swoje prawo jazdy. Macie w nim kod 96? Jeśli tak, to jesteście szczęściarzami!

Kierowcy nerwowo sprawdzają swoje prawo jazdy. Macie w nim kod 96? Jeśli tak, to jesteście szczęściarzami!

Prawo jazdy kat. B - nowe uprawnienia

Podaj dalej

Wielu kierowców totalnie nie zwraca uwagi na poszególne rubryki, które są zamieszczone w ich prawie jazdy. Niektórzy z nas nie zdają sobie do końca sprawy, jakie uprawnienia posiadają, natomiast inni nie wiedzą, że z powodu określonych kodów mają większe, lub mniejsze szczęście. Przed wyjazdem na wakacje warto, by każdy z was zerknął w rubrykę 12., która znajduje się w dokumencie prawo jazdy. Jeśli znajdziecie tam kod 96, będzie oznaczało to szerokie uprawnienia, jeśli chodzi o kwestię prowadzenia samochodu, o czym poinformował serwis Moto.pl.

Sprawdź swoje prawo jazdy! Masz w nim kod 96? Jesteś szczęściarzem!

prawo jazdy dokument do wymiany terminowe bezterminowe
fot. pixabay

Kierowcy, którzy w swoim prawie jazdy znajdą kod 96 będą mieli możliwość prowadzenia pojazdów o DMC wynoszącym maksymalnie 4,25 tony. Mowa tutaj o pojeździe o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony i przyczepie inna niż lekka, co może okazać się nieocenione podczas wakacyjnych wojaży. Kod 96 umożliwia zatem kierowcom jazdę samochodem z większą przyczepą kempingową, co jest nieocenione w niektórych przypadkach. Warto zatem dokładnie sprawdzić swoje prawo jazdy.

Aby posiadać kod 96 w swoim prawie jazdy, kierowca musi posiadać ukończone 18 lat oraz zdać egzamin na prawo jazdy kat. B. Oprócz tego należy zdać egzamin państwowy w części praktycznej. Kierujący podczas niego wykonują różne manewery na placu i sprawdzają połączenie pomiędzy samochodem a przyczepą. Egzamin, który umożliwia uzyskanie kodu 96 w prawie jazdy kosztuje 170 złotych – stawka jest taka sama w każdym WORD-zie w Polsce, niezależnie od konkretnego regionu w kraju.

Kierowcy nerwowo sprawdzają swoje prawo jazdy. Skontrolujcie je!

Prawo jazdy z kodem
fot. Marcin Zabolski

Jeśli nie będziecie mieli w swoim dokumencie kodu 96 i postanowicie poruszać się po drodze ze zbyt ciężką przyczepą, to funkcjonariusze policji uznają was za osoby, które poruszają się po drodze bez należytych uprawnień. A to skończy się po prostu dotkliwym mandatem, którego raczej większość z was wolałaby uniknąć. Dlatego też niezwykle ważne jest sprawdzanie swoich uprawnień i kontrolowanie sytuacji, w przeciwnym razie świadomie lub mniej możecie narazić się na spore kłopoty, z których tak łatwo nie zdołacie się wykaraskać…

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News