Kierowcy nerwowo sprawdzają swoje auta. Nie masz tej funkcji? Zapłacisz ogromny mandat!

Kierowcy nerwowo sprawdzają swoje auta. Nie masz tej funkcji? Zapłacisz ogromny mandat!

Kierowcy nerwowo sprawdzają swoje auta. Nie masz tej funkcji? Zapłacisz ogromny mandat!

Podaj dalej

W ostatnim czasie jeden z kierowców Peugoeta Boxera stracił prawo jazdy za złamanie sądowego wyroku, który nakazał zamontowanie w jego samochodzie blokady alkoholowej. 31-latek nie zainstalował tego urządzenia, mimo że to właśnie ten fakt umożliwił po skrócenie wydanego przez sądu zakazu prowadzenia pojazdu.

Kierowcy sprowadzają swoje auta czy mają alkoblokadę. Dlaczego tak się dzieje?

Kierownica Audi
pixabay.com

Alkoblokada to funkcja, która jest stosowana wobec kierowców, którzy w przeszłości mieli problem z alkoholem. Uniemożliwia ona uruchomienie auta kierowcom po spożyciu alkoholu. To forma złagodzenia wyroku dla kierowców, którzy wcześniej odbyli co najmniej połowy kary za stratę uprawnień za kierowanie samochodem pod wpływem alkoholu. 31-letni mężczyzna, który skorzystał z tego przywileju, postanowił nie zastosować się do tej zasady.

31-latek przy kontroli policji nie miał w aucie zamontowanego urządzenia, w związku z czym mężczyźnie zostało zatrzymane prawo jazdy. Teraz grozi mu kara do dwóch lat więzienia, obowiązek wpłaty 5 tysięcy złotych na Fundusz Pomocy Poszkodowanym i Pomocy Postpenitencjarnej oraz minimum trzyletni zakaz prowadzenia pojazdów.

To nie są jedyne restrykcje, na jakie narażeni są kierowcy

prawo jazdy od nowa egzamin kobieta za kierownicą umiejętności kolizja olkusz
fot. pixabay

– Nie są to jedyne restrykcje na jakie narażeni są kierujący, ponieważ w wielu przypadkach zakaz prowadzenia pojazdów może wiązać się np. z utratą pracy, jeśli wymaga ona bycia kierowcą, a co za tym idzie środków na utrzymanie siebie i rodziny – tłumaczy asp. szt. Barbara Stępień z opoczyńskiej policji, cytowana przez serwis Moto Fakty.

Koszt montażu tego typu urządzenia ponosi każdorazowo osoba ubiegająca się o taką możliwość. Obowiązek korzystania z blokady nie może być mniejszy niż 10 lat, o czym ten 31-letni kierowca najwyraźniej zapomniał. Albo nie chciał pamiętać.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News