Kierowcy masowo zgłaszają się po uchylenie mandatu! Jak wykorzystać ten przepis?

Kierowcy masowo zgłaszają się po uchylenie mandatu! Jak wykorzystać ten przepis?

oszustwo na naklejke pod grozba mandatu

Podaj dalej

Nie znamy kierowców, którzy lubią otrzymywać mandat karny za swoje wykroczenia. Niestety, często jednak dajemy się złapać funkcjonariuszom policji albo po prostu mocno przekraczamy przepisy. Czy każdy mandat trzeba jednak przyjąć? Jak wystąpić o uchylenie mandatu? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie oczywiście w naszym artykule, gdzie znajdziecie wszelkie informacje na ten temat!

Kierowcy walczą o uchylenie mandatu. Jak to zrobić i jakie kroki należy poczynić?

Podstawową przesłanką do zastosowania trybu mandatowego względem kierowców jest rzecz jasna zgoda sprawcy wykroczenia na przyjęcie tego mandatu. Przed wypisaniem takiego mandatu każdy sprawca jest zawsze pouczony przez funkcjonariuszy policji o prawie do odmowy przyjęcia mandatu i konsekwencjach takiej decyzji. Każdy sprawca ma prawo odmówić przyjęcia mandatu i w takich sytuacjach policjanci mają obowiązek skierować daną sprawę do sądu. Wówczas sąd rozpatrzy stanowisko funkcjonariuszy i porówna je ze stanowiskiem osoby ukaranej oraz dostarczonymi dowodami. W świetle nowego taryfikatora mandatów, sąd może ukarać kierowców nawet grzywną w wysokości 30 tysięcy złotych, więc mówimy tutaj już o naprawdę dużych pieniądzach.

Z chwilą podpisania danego mandatu, staje się on prawomocny. Jeśli nie zgadzamy się z werdyktem funkcjonariusza lepiej nie podpisywać mandatu i spróbować dojść swoich spraw w sądzie. Kiedy można walczyć o uchylenie mandatu? Przede wszystkim wtedy gdy:

  • ukarano kierowcę za czyn, który nie jest wykroczeniem,
  • mandat dostała osoba, która nie ukończyła 17 roku życia,
  • gdy wykroczenie wynikało z działania w obronie koniecznej lub stanu wyższej konieczności,
  • jeżeli za wykroczenie odpowiada osoba, która ma ograniczoną poczytalność – jest chora psychicznie lub upośledzona umysłowo.

Uchylenie mandatu to nie taka prosta sprawa. Musicie najpierw sprawdzić, czy macie szanse na wygranie tej walki

Serwis MotoFakty przypomina jednak, że sąd każdorazowo rozpatruje wniosek o uchylenie mandatu na posiedzeniu. Sąd ustala czy zaszła z wyżej wymienionych przesłanek i na tej podstawie jest decyzja, czy owy mandat jest uchylany czy też utrzymany w mocy. Uchylenie następuje nie później niż w terminie 7 dni od uprawomocnienia się mandatu lub na wniosek organu, którego funkcjonariusz nałożył grzywnę. Czy ktoś z was w przeszłości próbował uchylać dany mandat? Dajcie nam znać w komentarzu, jakie macie doświadczenia w tym temacie!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News