Kierowcy często zapominają o tych przepisach! A one nie są martwe i za ich nieprzestrzeganie zapłacicie duży mandat!

Kierowcy często zapominają o tych przepisach! A one nie są martwe i za ich nieprzestrzeganie zapłacicie duży mandat!

podwojny mandat policja

Podaj dalej

Wielu kierowców często zapomina o niektórych przepisach ruchu drogowego – nic w tym dziwnego z uwagi na ich częste zmiany i kolejne nowelizacje. Mimo tego warto pamiętać o niektórych przepisach, ponieważ z powodu gapiostwa możemy otrzymać mandat, którego łatwo moglibyśmy uniknąć. Poznajcie najdziwniejsze przepisy ruchu drogowego, które obowiązują w naszym kraju, a o których mogliście zapomnieć lub nie usłyszeć w dobie codziennych obowiązków.

Kierowcy często nie pamiętają o tych przepisach, a to skutkuje mandatem…

mandat szybka jazda
lubuska.policja.pl

Przede wszystkim kierowcy często zapominają, że podczas wyprzedzania we mgle, należy… zatrąbić! Tak, dobrze czytacie. O tym przepisie przypomniał serwis Auto Świat, który jednocześnie przywołał dokładny zapis z kodeksu, który wyjaśnia wszelkie wątpliwości w tym temacie.

„Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, a ponadto kierujący pojazdem silnikowym jest obowiązany: (…) poza obszarem zabudowanym podczas mgły dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe w czasie wyprzedzania lub omijania” – czytamy w przepisach.

Oprócz tego wielu z nas, tym razem już jako osoby piesze, zapomina o tym, że nie można korzystać z telefonu podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych! Od jakiegoś czasu grozi za to mandat, o czym wielu ludzi po prostu zapomina. Widok osoby przechodzącej przez pasy z telefonem w ręku to przecież zjawisko często przez nas doświadczane podczas codziennego życia.

Kto z was używa telefonu podczas przechodzenia przez pasy?

mandat policja grzywna
fot, policja.pl

„Zabrania się korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych” – czytamy w kodeksie, cytowanym przez Auto Świat.

To są takie dwa przepisy, które są często zapominane przez kierowców, co jednoznacznie wynika z liczby nakładanych przez policję mandatów. A takich przepisów, o których nie pamiętamy jest z pewnością więcej. Warto więc w wolnej chwili wziąć kodeks drogowy i dokładnie go przeczytać, aby później nie było zaskoczenia, kiedy przyjdzie nam płacić mandaty…

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News