Kierowco, sprawdź lepiej dokładnie te cyfry! W przeciwnym razie narazisz się na duże problemy!

Wiele osób nie do końca wie o obowiązujących zasadach, które mogą uratować czyjeś życie. Mowa tutaj o ujednoliconym numerze 112, który od ponad 30 lat ma za zadanie chronienie życia i zdrowia wszystkich mieszkańców Europy. W 2021 roku Europejczycy korzystali z tego numeru 153 milionów razy. W naszym kraju z kolei jednak nie brakuje w dalszym ciągu przykładów niewłaściwego korzystania z tego numeru. O czym dokładnie mowa i jak szeroki jest problem? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie oczywiście w naszym artykule.

Kierowco, sprawdź lepiej dokładnie te cyfry! W przeciwnym razie narazisz się na duże problemy!
Podaj dalej

Kierowco, sprawdź te cyfry, by nie narazić się na duże problemy! Nie zapominaj o tym!

numer telefon alarmowy mandat grzywna policja areszt pozbawienie wolności fałszywe wezwanie
fot. pixabay

11 lutego na całym świecie obchodzony jest dzień numeru alarmowego 112. Ze statystyk jasno wynika jednak, że z roku na rok coraz więcej osób bezzasadnie dzwoni na ten numer.

„112 zapewnia bezpieczeństwo, gwarantując łatwy dostęp do służb ratunkowych w dowolnym miejscu Europy, dlatego wszyscy powinni znać ten numer i umiejętnie z niego korzystać. Dzień 11 lutego to doskonała okazja, aby przypomnieć, kiedy dzwonić na 112, co robić w nagłych wypadkach, a także by przy okazji przekazywać podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy” – mówi Maria Dąbrowska-Loranc, kierownik Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS, cytowana przez MotoFakty.

Wielu z nas nie wie, jak korzystać z numerów alarmowych. A to poważny grzech…

numer telefon alarmowy mandat grzywna policja areszt pozbawienie wolności fałszywe wezwanie
fot. pixabay

Warto pamiętać w jakich sytuacjach dzwonić pod numer 112. Pamiętajcie, by ten numer wybierać w przypadkach, które wymagają interwencji służb ratowniczych. Mowa tutaj np. o sytuacji:

  • wypadku drogowego
  • pożaru
  • obrażeń ciała i silnego krwawienia
  • omdlenia i utraty świadomości
  • porażenia prądem
  • kradzieży, włamania, użycia przemocy
  • rozpoznania osoby poszukiwanej przez Policję
  • zagrożenia życia, zdrowia i środowiska.

Pamiętajcie zatem, by używać tego numeru do właściwych celów. W ten sposób nie zajmiecie linii osobom, które są bardziej potrzebujące i które realnie są w sytuacji poważnego zagrożenia.

Przeczytaj również