Kiedy ceny paliw przestaną rosnąć? Ekspert nie ma wątpliwości: "Będzie tylko gorzej"

Kiedy ceny paliw przestaną rosnąć? Ekspert nie ma wątpliwości: "Będzie tylko gorzej"

paliwo diesel benzyna

Podaj dalej

Sytuacja na stacjach paliw w Polsce w ciągu ostatnich pięciu tygodni cały czas się zmienia. Na wielu stacjach litr oleju napędowego kosztuje już ponad 7 złotych, jednak analitycy zgodnie podkreślają, że przekroczenie pułapu 8 złotych za litr to tylko kwestia czasu. Dlaczego tak to wygląda i kiedy można spodziewać się spadku cen? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie oczywiście w naszym artykule.

Kiedy ceny paliw przestaną rosnąć? Niestety, eksperci nie mają dla nas dobrych informacji. Będzie tylko gorzej…

Bezpłatne paliwo dla uchodźców
fot. freepik.com – plusonevector

Ekspert z Instytutu Staszica Dawid Piekarz podczas rozmowy z Radiem dla Ciebie podkreślił, że w obecnej sytuacji „niewiele możemy zrobić”. – Wszystkie czynniki wpływające na ceny paliwa na stacji są poza granicami kraju. Polskie koncerny zrobiły co mogły zabezpieczając kierunki dostaw inne niż Rosja, rządzący wprowadzili tarczę antyinflacyjną. Wiele więcej zrobić nie można – tłumaczy ekspert.

Skąd zatem tak wysokie ceny na stacjach paliw mimo wprowadzenia tarczy antyinflacyjnej? – To nie tak, że było paliwo po 6 złotych, a teraz jest po 7. Gdyby nie obniżka podatków ono kosztowałoby 8 złotych albo i więcej. Wciąż jesteśmy beneficjantami tych obniżek. Po raz pierwszy od 70 lat mamy wojnę na kontynencie. Jednym z jej uczestników jest Rosja, która w ogromnej mierze dostarcza surowiec na rynki europejskie i światowe. Drugim elementem jest spadek wartości wszystkich walut naszego regionu. Trzecim zaś – panika i histeria – tłumaczy Piekarz.

„Musimy się przyzwyczaić, że niedługo cena za paliwo będzie wynosić ponad 8 złotych za litr…”

paliwo dystrybutor tankowanie
fot. freepik.pl

Ekspert podkreśla wyraźnie, że w najbliższych dniach można spodziewać się, że ceny paliwa wzrosną do 8 złotych za litr, co jest praktycznie nieuniknione. – Dostajemy rykoszetami z rynków światowych – ceną ropy, kursem waluty, ceną paliw gotowych. To są elementy, które na wspólnym europejskim rynku paliw i zglobalizowanym rynku ropy mają wpływ na nas, niezależnie od tego jak się zabezpieczymy jak Polska, a zabezpieczyliśmy się całkiem dobrze – tłumaczy ekspert ds. paliwa, cytowany przez serwis rdc.pl. Dlatego też, jak sami widzicie, trzeba przygotować się na trudne czasy i po prostu przeczekać ten ciężki dla nas wszystkich okres…

źródło: rdc.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News