Już niedługo powstanie nowa Centralna Ewidencja Kierowców. Sejm przyjął już ustawę

Już niedługo powstanie nowa Centralna Ewidencja Kierowców. Sejm przyjął już ustawę

Kierowcy aut na diesel zapłacą nawet 500 zł miesięcznie

Podaj dalej

Już niedługo powstanie zupełnie nowa Centralna Ewidencja Kierowców. W czwartek Sejm uchwalił już ustawę w tej sprawie, która ma na celu przyspieszenie budowy Centralnej Ewidencji Kierowców oraz zwiększenie efektywności działania Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

Powstanie nowa Centralna Ewidencja Kierowców. Sejm uchwalił już ustawę w tej sprawie

Kierowca
Fot. pixabay.com

W głosowaniu sejmowym „za” ustawą opowiedziało się 233 posłów, przeciw było 192, natomiast 33 parlamentarzystów wstrzymało się od głosu. Jaki jest w ogóle cel ten ustawy? Według informacji przedstawianych przez projektodawców w głównej mierze przyspieszenie budowy infrastruktury informatycznej, w tym także Centralnej Ewidencji Kierowców.

Kolejne zmiany dotyczą systemu CEPiK oraz rozszerzenia funkcjonalności tego systemu o aplikację, z której będą korzystać organy właściwe do wydawania dokumentów, które potwierdzają uprawnienia do kierowania poszczególnymi pojazdami. W uzasadnieniu projektu możemy przeczytać czarno na białym, że „do tej pory przepis obejmował wyłącznie centralną ewidencję pojazdów. W celu poprawnego wdrożenia CEK2.0 konieczne jest objęcie zakresem projektu całego systemu teleinformatycznego obsługującego obie ewidencje, a nie wyłącznie jedną z nich”.

Ustawa obejmuje sporo zmian. Czekamy na ich wprowadzenie

kierowca samochod podatek
fot. freepik.pl

Ustawa obejmuje także usprawnienia dot. Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej oraz budowę jednolitych rozwiązań do obsługi wszelkich procesów związanych z rejestracją pojazdów. Czekamy teraz na wprowadzenie tych wszystkich zmian, bo jak można przeczytać w projekcie, korekt będzie całkiem sporo.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News