Już 1 maja w życie wejdą nowe dowody rejestracyjne. Kto z was będzie musiał wymienić dokument?

Już 1 maja w życie wejdą nowe dowody rejestracyjne. Kto z was będzie musiał wymienić dokument?

prawo jazdy

Podaj dalej

Od 1 maja w życie wejdą nowe wzory dotyczące dowodów rejestracyjnych. Kierowcy do tego czasu będą otrzymywać dowody zgodne z obecnym wzorem, jednak od tej daty wszystko się zmieni. Przygotujcie się na spore zmiany. Już wam tłumaczymy o co w tym wszystkim chodzi i dlaczego Ministerstwo Infrastruktury podjęło w ogóle decyzję o wprowadzeniu zmian.

Ministerstwo Infrastruktury wprowadza zmiany w dowodach rejestracyjnych. Zmieni się praktycznie wszystko

Ministerstwo Infrastruktury musiało zdecydować się na wyżej wspomniane zmiany. Wszystko dlatego, że dokumenty, które na co dzień są wydawane przez określone organy państwowe muszą spełniać określone wymagania dotyczących minimalnych zabezpieczeń. A z tym był problem, jeśli chodzi o stare dokumenty, ponieważ oszuści w łatwy sposób byli w stanie sfałszować obecne dokumenty rejestracyjne. Dlatego też od 1 maja 2022 roku zostanie to wszystko zmienione.

„We wzorach oraz opisach dowodu rejestracyjnego i pozwolenia czasowego uwzględnione zostały wymagania dotyczące minimalnych zabezpieczeń określonych w ustawie z dnia 22 listopada 2018 r. o dokumentach publicznych. Dodany został szczegółowy opis zabezpieczeń producenta. Zmiany ujęte w projekcie są zgodne z rekomendacjami Komisji ds. Dokumentów Publicznych” – czytamy w uzasadnieniu Ministerstwa Infrastruktury.

Czy będziecie musieli wymienić stare dowody rejestracyjne na nowe? Już tłumaczymy

dowod rejestracyjny prawo jazdy

Jak wygląda sytuacja w przypadku, gdy macie jeszcze spory okres ważności waszych obecnych dokumentów? Nie martwcie się – w rozporządzeniu wszystko jest napisane „czarno na białym”. W takich przypadkach dowody rejestracyjne zachowują ważność zgodnie z wzorami określonymi w dotychczasowych przepisach. Pozwolenia czasowe i ich wtórniki także zachowają ważność przez okres, na jaki zostały wydane. Zmiany dotyczą tylko i wyłącznie dokumentów, które zostaną wydane po 1 maja przyszłego roku.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News