Jesteś starszym kierowcą? Stracisz prawo jazdy! Chyba, że zdasz dodatkowe egzaminy!

Jesteś starszym kierowcą? Stracisz prawo jazdy! Chyba, że zdasz dodatkowe egzaminy!

prawo jazdy

Podaj dalej

Starsi kierowcy będą musieli obowiązkowo przechodzić testy przesiewowe funkcji poznawczych, aby utrzymać dokument prawa jazdy. To szokująca informacja dla seniorów, ale muszą się z tym pogodzić. Jak to dokładnie ma wszystko wyglądać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w naszym artykule.

Jesteś starszym kierowcą? Stracisz prawo jazdy, chyba, że zdasz ten egzamin!

Wszystko wskazuje na to, że liczba kolizji z udziałem pojazdów silnikowych mocno spadła, po tym jak Japonia zdecydowała się wprowadzić obowiązkowe testy przesiewowe funkcji poznawczych dla starszych kierowców. A tak przynajmniej wynika z informacji przedstawionych przez czasopismo „Journal of the American Geriatrics Society”.

Spadek dotyczy jednak tylko i wyłącznie wypadków spowodowanych przez mężczyzn. U kobiet sytuacja w dalszym ciągu normuje się na podobnym poziomie. Badanie przeprowadzili japońscy naukowcy, a teraz nakaz odnowienia prawa jazdy w tym kraju mają wszystkie osoby po 75 roku życia. Jeśli na badaniach uzyskają oni kiepskie wyniki, prawo jazdy jest im zabierane.

Starsi kierowcy mają problem. Czy przepisy te będą rozpowszechniane również w innych krajach?

W Polsce wielu z nas ma bezterminowe prawo jazdy, przez co nie muszą wykonywać żadnych dodatkowych badań, które mogłyby umożliwić stwierdzenie, czy są w stanie prowadzić oni samochód. Mimo tego japoński przepis jest ciekawy i interesujące jest, czy zostanie on wprowadzony również na terenie innych krajów. Tego dowiemy się zapewne w nadchodzących miesiącach, a może nawet i latach.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News