Inflacja wreszcie nam nieco odpuści? "Musi zostać spełniony ten jeden warunek"

Inflacja wreszcie nam nieco odpuści? "Musi zostać spełniony ten jeden warunek"

inflacja wzrost cen

Podaj dalej

Inflacja od dłuższego czasu idzie do góry, co niepokoi obywateli naszego kraju, w tym także kierowców. Eksperci nie mają jednak wątpliwości – koniec wysokich podwyżek wynagrodzeń jest konieczny, aby uniknąć dalszej spirali cenowo-płacowej. Czy jest to jednak możliwe i czy możemy na to realnie liczyć w nadchodzącym czasie? Tego dowiecie się z naszego artykułu!

Jest szansa na to, że inflacja niedługo się uspokoi! Musi jednak zostać spełniony jeden warunek…

inflacja wzrost cen
fot. pixabay

Eksperci w ostatnim czasie wypowiedzieli się na temat nowych danych przedstawionych przez GUS na temat wzrostu wynagrodzeń. Wzrost płac ma jednak duży wpływ na inflację, co widać gołym okiem na suchych liczbach.

– 13,5 proc. choć to powyżej inflacji to ciągle dużo. Ale jest to wycinek rynku pracy, przede wszystkim obejmujący większe firmy produkcyjne. Tak koniunktura w ostatnich latach była bardzo dobra, wyliczono o pracowników, trzeba było go utrzymywać stąd wysoka dynamika podwyżek. Poza tym wahania wynagrodzeń z miesiąca na miesiąc są trudne do interpretacji, nie powinno się ich nadmiernie oceniać. Czasami jest to też kwestia premii, przesunięć. Trzeba więc obserwować raczej dłuższy trend – tłumaczy Mariusz Adamiak, cytowany przez Polskie Radio 24.

Inni eksperci wtórują Adamiakowi w jego poglądzie – wynagrodzenie nie powinno dalej rosnąć, jeśli chcemy walczyć z inflacją.

Jak walczyć z inflacją? To prostsze, niż mogłoby się wydawać…

– Jeszcze 2 miesiące temu mówiliśmy, że maj, czerwiec, lipiec będą kluczowe z punktu widzenia rozkręcającej się spirali cenowo płacowej. Jedynie wtedy, gdy wynagrodzenia przestaną tak rosnąć nie będzie trzeba wykonywać tematycznych ruchów i podwyższań stóp procentowych jeszcze o 3-4 proc. w stosunku do obecnego ich poziomu. Dlatego mam nadzieję, że obecne dane są jaskółką pokazującą, że wzrost wynagrodzeń hamuje – tłumaczy Zuber.

Jak sami zatem widzicie, problem inflacyjny w dalszym ciągu trwa. Jest jednak kilka rozwiązań, które mogą nam pomóc w zatamowaniu wysokich cen towarów. Trzeba jednak do tego trochę chęci i racjonalnego myślenia, którego często brakuje..

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News