Inflacja w Polsce przekroczy 20 procent? Niestety, wydaje się to już przesądzone!

Inflacja w Polsce przekroczy 20 procent? Niestety, wydaje się to już przesądzone!

Inflacja w Polsce przekroczy 20 procent? Niestety, wydaje się to już przesądzone!

Podaj dalej

Wiele wskazuje na to, że inflacja niedługo może przekroczyć poziomie 20 procent. W najgorszym ze scenariuszy wydaje się nawet, że może ona osiągnąć poziom 26 procent – takie prognozy padły z ust przedstawicieli Konfederacji Lewiatan. Szczyt inflacji ma zostać osiągnięty w 2023 roku.

Inflacja w dalszym ciągu szaleje. Niedługo przekroczy 20 procent, a my oszalejemy od podwyżek cen

inflacja ceny paliwo
fot. pixabay

„Centralna ścieżka projekcji NBP zakłada, że inflacja w tym roku wyniesie 14,2 proc., w 2023 r. – 12,3 proc., a w 2024 r. – 4,1 proc. Szczyt inflacji ma nastąpić w pierwszym kwartale przyszłego roku z CPI na poziomie 18,8 proc.” – czytamy w lipcowej projekcie Narodowego Banku Polskiego, która została opublikowana we wtorek.

Ekspert ekonomiczny Lewiatana – Mariusz Zielonka podkreśla, że szczyt inflacji ma nastąpić w 2023 roku, a nie jak prognozował prezes NBP Adam Glapiński w lipcu-sierpniu bieżącego roku. – Ci sami analitycy jednak twierdzą w najnowszej projekcji inflacji i wzrostu gospodarczego, że inflacja w centralnym scenariuszu wzrośnie średnio w pierwszym kwartale 2023 r. do 18,8 proc. Przy prognozowanym wzroście gospodarczym przez najbliższe dwa lata nieprzekraczającym średnio 2 proc. na kwartał wydaje się, że mamy gotowy przepis na stagflację gospodarczą. Polski rynek pracy jednak nie podda się recesji i nadal bezrobocie będzie oscylowało przy swoich minimach. Z przedstawionych scenariuszy wynika, że będziemy mieli do czynienia ze spiralą płacowo-cenową, wynagrodzenia mają rosnąć nadal w dwucyfrowym tempie przy jednoczesnym maksymalnym wzroście wydajności o 4,2 proc. – uważa Zielonka, cytowany przez serwis swiatrolnika.info.

A wy co o tym sądzicie? Uważacie, że inflacja w pewnym momencie nam odpuści?

morawiecki inflacja ceny
fot. pixabay

– Średnioroczny wzrost cen na poziomie 9 proc. oznacza, że inflacja w dalszym ciągu pozostanie problemem m.in ze względu na zapowiadany wzrost regulowanych cen energii. Istotne dla polskich przedsiębiorstw będzie zwłaszcza spowolnienie w Niemczech, które są jednym z naszych głównych importerów. Zgodnie z przewidywaniami KE gospodarka całej UE w 2022 r. będzie rozwijać się w tempie 2,7 proc., a w 2023. r. – 1,5 proc. – tłumaczy Adam Antoniak, ekspert ING Bank Śląskiego, cytowany przez Polską Agencję Prasową.

Jak sami zatem widzicie, czekają nas kolejne podwyżki cen – inflacja wcale nie zamierza nam odpuszczać. Nie pozostaje nam nic innego jak się do tego przyzwyczaić i jakoś przetrwać te trudne czasy, w jakich przyszło nam ostatnio żyć…

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News